Správa TANAP-u odmieta obvinenia iniciatívy My sme les: Spracovanie kalamity je v súlade s legislatívou
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ťažba v Tatranskom národnom parku (TANAP) naberá podľa iniciatívy My sme les hrozivé rozmery. Tvrdí, že ťažba suchých smrekov v Kôprovej doline, na ktoré upozornila ešte minulý týždeň, nie je jediná. Vyťažené drevo podľa aktivistov pochádza aj priamo z rezervácie Pavlová s najprísnejším piatym stupňom ochrany. Na obe ťažby iniciatíva podala podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Správa TANAP-u naďalej trvá na tom, že postupuje v zmysle platnej legislatívy a obvinenia odmieta. TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk.
Aktuálne sa podľa Ondreja Kameniara z iniciatívy My sme les ťaží na viacerých miestach a v blízkosti Tatranskej Javoriny sú to rádovo tisíce metrov kubických dreva. „Opäť ide z veľkej časti o ťažbu, ktorá nijako nepomáha spomaľovať šírenie lykožrúta, lebo ten sa už v týchto stromoch dávno nenachádza," tvrdí na portáli Teraz.sk Ondrej Kameniar.
Prevažná väčšina dreva má pochádzať zo štátnych pozemkov v treťom stupni ochrany v území Správy TANAP-u a vo všetkých prípadoch ide o lesné porasty v navrhovanej A zóne národného parku. Aktivisti upozorňujú, že veľká časť ťažieb je v porastoch, ktoré sú biotopom chráneného hlucháňa hôrneho, a na pozemkoch v tesnom susedstve viacerých rezervácií napr. Čikovská, Bor a Grapa.
„K spracovaniu kalamít náhodnou ťažbou v TANAP-e na nami manažovanom území sme sa už vyjadrili v súvislosti s podobným, pred pár dňami medializovaným prípadom v Kôprovej doline. Zopakujeme, že postupujeme v zmysle platnej legislatívy, vydaných rozhodnutí a na základe zmlúv, ktoré boli uzatvorené ešte za predchádzajúceho vedenia organizácie i samotného envirorezortu," reagovala podľa TASR na margo obvinení Martina Petránová zo Správy TANAP-u.
Link na celý článok: Ťažba naberá podľa aktivistov hrozivé rozmery, TANAP obvinenia odmieta (teraz.sk)