TANAP má vlastných certifikovaných sprievodcov lesného kúpeľa: Terapia s veľkým zdravotným potenciálom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Správa TANAP-u privítala včera v infocentre v Tatranskej Lomnici odborníčku na lesnú terapiu a zakladateľku Slovenskej asociácie lesného kúpeľa Bertu Staškovú. Počas svoje prednášky rozprávala o benefitoch tejto terapie ako ceste k harmónii s prírodou, informuje Správa TANAP-u v tlačovej správe.
Lesný kúpeľ, známy aj ako „shinrin-yoku“ alebo lesná terapia, je vedomé a pomalé prechádzanie sa lesom s cieľom znížiť stres, posilniť imunitu a obnoviť vnútornú rovnováhu. Predstavuje „kúpeľ“ v lesnej atmosfére, kde môže človek naplno vnímať silu prírody. Pod vedením skúseného sprievodcu sa naladí na prítomný okamih a prehĺbi svoje spojenie s lesom.
„Táto terapia má obrovský zdravotný potenciál, obzvlášť v dobe technológií a online komunikácie má opodstatnenie, lebo harmonizuje myseľ a odbúrava stres. Kto iný by mal ponúkať takéto služby, ak nie národný park,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Správa TANAP-u ponúka lesný kúpeľ v sprievode vlastných certifikovaných sprievodcov. Nejde o masovú aktivitu. Jeden sprievodca sa venuje len malej skupine ľudí. O pozitívnych účinkoch prírody na mentálne a fyzické zdravie človeka dnes existujú už mnohé vedecké poznatky. V roku 2024 sa preto Správa TANAP-u rozhodla využiť potenciál svojho územia a rozšíriť aktivity v oblasti, ktorá je pre národný park úplne logická a prirodzená - naplno vnímať silu prírody a čerpať z nej energiu. Vyslala svojich zástupcov z radov zamestnancov na školenie, aby sa z nich stali certifikovaní sprievodcovia lesného kúpeľa.
„Školenie absolvovali pod vedením skúsených inštruktorov Slovenskej asociácie lesného kúpeľa, ktorej cieľom je podporovať šírenie a uznávanie lesného kúpeľa ako holistickej a na dôkazoch podloženej metódy podpory a prevencie ľudského zdravia, zvyšovanie povedomia o zdraviu prospešných účinkoch lesného kúpeľa smerom k laickej verejnosti, príslušným odborníkom, rozhodovacím orgánom a partnerom z oblasti lesníctva, cestovného ruchu, životného prostredia a zdravotnej a sociálnej prevencie a zdravotníckeho systému a aktérom zdravotnej politiky,“ dodáva Správa TANAP-u v tlačovej správe.
Viac sa môžete dočítať o benefitoch lesného kúpeľa na stránkach Správy TANAP-u www.tanap.sk/lesnykupel/.