Spor o využitie dreva pri výrobe tepla. Slovensku hrozia sankcie
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenský zväz výrobcov tepla včera zareagoval tlačovým vyhlásením na obvinenia dvoch poslancov Národnej rady SR Karola Galeka a Anny Zemanovej z konca júna, ktorí na tlačovej konferencii uviedli, že lobisti zo Slovenského zväzu výrobcov tepla majú snahu prostredníctvom pripomienok zmeniť vyhlášku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví tak, aby bolo možné spracovanie aj iného dreva na výrobu tepla v porovnaní s tým, ktoré určuje zákon. Týmto sa snažia podľa Stanislava Janiša, predsedu Predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla, označiť jeho členov za drancovateľov slovenských lesov.
Citujeme uvedené tlačové vyhlásenie: „Tak ako klamali títo poslanci pri novele zákona, klamú aj pri tvorbe vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Argumentácia pána poslanca je založená na klamstvách. Na výrobu elektriny z kombinovanej výroby sa minú približne 3% z celkovej ťažby dreva na Slovensku. Navyše, drvivú väčšinu z toho tvorí drevná štiepka z odpadového dreva. Kvalitné, hrubé drevo končí v drevospracujúcom, nábytkárskom a celulózo-papierenskom priemysle v zahraničí.
Klamali a klamú, že ťažba dreva sa zdvojnásobila. V skutočnosti ťažba dreva od roku 2009, kedy bol prijatý zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby nestúpla, dokonca v niektorých rokoch klesala. Zdrojom tejto informácie je NLC-ÚLZI Zvolen, Súhrnné informácie o stave lesov SR 1980-2017. Slovenský zväz výrobcov tepla verí, že pán poslanec s pani poslankyňou prestanú využívať politiku dezinformácií a zavádzania verejnosti a začnú sa opierať o nevyvrátiteľné fakty.
Ak si myslia, že svojím súčasným konaním docielia úpravu objemu ťažby v lesoch, tak sa mýlia, lebo drevo, ktoré sa nevyužíva v kombinovanej výrobe, tvorí 97 % z celkového objemu ťažby. Ak chcú skutočne pomôcť slovenským lesom, tak by sa mali venovať práve tomu, čo sa deje s ostatnými 97% vyťaženého dreva. SaS touto svojou politikou už dnes dosahuje to, že nielen drevo, ale aj štiepka je vyvážaná mimo Slovenska, stačí si zájsť napr. na železničnú stanicu do Petržalky. Z tejto slovenskej štiepky sa v zahraničí vyrobí zelená energia. Daný štát si touto slovenskou štiepkou plní ciele záväzkov podielu obnoviteľných zdrojov energie voči Európskej únii. Slovensku za neplnenie cieľov hrozia sankcie.“