Spolok taxátorov Slovenska: Načo je nám duplicitná štátna správa? Zákon o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh výrazne zvýšil byrokratickú záťaž
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Spolok taxátorov Slovenska spracoval podklady ku konzultáciám k návrhu zákona, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie na zmiernenie globálneho odlesňovania a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Ide o tvorbu národnej legislatívy, nadväzujúcej na NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2023/1115 z 31. mája 2023 o sprístupnení určitých komodít a výrobkov spojených s odlesňovaním a degradáciou lesov na trhu Únie a o ich vývoze z Únie, známe ako EUDR. Informoval nás o tom predseda Spolku taxátorov Slovenska Ing. Róbert Gombárik.
Spolok taxátorov Slovenska odporúča v záujme zníženia byrokracie zrušiť v návrhu zákona čl. VI – zmena zákona č. 113/2018 Z. z. o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh a o zmene a doplnení zákona č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka a o zmene zákona č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
„Tento zákon výrazne zvýšil byrokratickú záťaž všetkých hospodáriacich subjektov, pre štát zvýšil finančné zaťaženie vznikom duplicitnej štátnej správy a naštartoval nezáujem pracovať vo výrobnej sfére s vysokým stupňom byrokracie, ktorý rozdelil aj po ľudskej stránke celý lesnícky sektor na Slovensku.
Už od začiatku roku 2018 sa subjekty v prevažnej miere sústreďujú na byrokratickú zložku svojej práce, ktorá ich aj pomerne vysoko finančne zaťažuje. Za celé obdobie v aplikačnej praxi vyššie uvedeného zákona boli výsledkami jeho aplikácie len formálne nedostatky vo vzniknutom byrokratickom prostredí, čo nasvedčuje, že Slovenská republika si dovolila výrazný prepych vo forme dvojitej štátnej správy.
Nehovoriac o tom, že aj po ľudskej stránke rozdelila štátnu správu a vytvorila najhoršie pracovné prostredie, ktoré spôsobilo aj nedostatok pracovnej sily v správe prírodných zdrojov a záujem čerpania finančných zdrojov za ničnerobenie.
Navyše sme boli svedkami toho, že podľa uvedeného zákona nik nekonal ani v prípade vzniku kalamity na Čiernom Balogu a je aj otázkou, načo je Slovensku duplicitná štátna správa. Naháňať hospodárske subjekty a fyzické osoby na formálnych náležitostiach a zvyšovať byrokratické zaťaženie je úplným dnom, ktoré dosiahla nielen lesnícka odborná spoločnosť, ale aj celá naša spoločnosť a jej predstavitelia.
Súčasné NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2023/1115, odvolávajúce sa na paragraf 3 jednoznačne potvrdzuje a dáva za pravdu aplikačnej praxi, že na Slovensku nemáme prípady v lesníckej prevádzkovej praxi, ktorými by dochádzalo k odlesňovaniu a degradácii pôdy,“ uvádza sa v stanovisku Spolku taxátorov Slovenska.