ŠOP SR: Záchranné zariadenia pre zranené zákonom chránené živočíchy dostanú vyššiu finančnú podporu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) navrhla novú koncepciu systematického riešenia fungovania záchranných zariadení pre zranené zákonom chránené živočíchy na Slovensku. Práve v tomto období ŠOP SR zároveň podpisuje s existujúcimi externými záchrannými zariadeniami na Slovensku nové zmluvy o spolupráci, ktoré zabezpečia ich efektívne fungovanie a vyššiu finančnú podporu. ŠOP SR o tom informuje v tlačovej správe.
V súvislosti s narastajúcim trendom neželaných zmien v životnom prostredí, ale aj väčšou osvetou obyvateľov, v posledných rokoch prudko vzrástol počet rehabilitovaných živočíchov. Na tlačovom brífingu v Zázrivej generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska povedal: „Situácia záchranných zariadení na Slovensku bola dlhodobo poddimenzovaná. Popri narastajúcich počtoch hendikepovaných živočíchov, prevádzkovateľom enormne stúpli aj náklady na samotnú prevádzku. Interné zariadenia sme preto začali materiálne a technicky posilňovať už v priebehu minulého roku, s externými aktuálne podpisujeme nové zmluvy o poskytovaní služieb, ktoré im umožnia efektívne pokryť náklady spojené so záchranou jedincov hendikepovaných chránených druhov živočíchov.“
Nové zmluvy o poskytovaní služieb pre externé záchranné zariadenia umožňujú prevádzkovateľom okrem nákladov potrebných na dennú starostlivosť o zranené živočíchy zohľadniť aj mzdové náklady. Riaditeľ Záchrannej stanice a Ekocentra v Zázrivej Metod Macek: „Doteraz preplácané sumy zahŕňali iba náklady na krmivo a réžiu. Nové zmluvy so Štátnou ochranou prírody SR aktuálne navýšili preplácané náklady na 1 deň starostlivosti jedincov hendikepovaných živočíchov a ich súčasťou je aj možnosť preplatenia personálnych nákladov spojených so starostlivosťou o daného živočícha.“
Väčšinu poranení a iných poškodení chránených druhov živočíchov spôsobujú ľudské aktivity, či už úmyselné alebo neúmyselné. „V rámci prevádzkovaných záchranných zariadení v réžii ŠOP SR sa za posledné roky ročný priemer rehabilitovaných chránených živočíchov pohybuje okolo 2000 jedincov a z toho vypustených do voľnej prírody je vyše polovica z nich. Najväčší podiel rehabilitovaných živočíchov tvoria vtáky, potom cicavce, ojedinele sa rehabilitujú aj plazy a obojživelníky. Najkritickejším obdobím je jarné a letné obdobie (obdobie hniezdenia), kedy často dochádza k vypadnutiu mláďat z hniezd,“ doplnila riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP SR Marta Mútňanová.