Slovensko podľa OECD zanedbalo vybudovanie základnej environmentálnej infraštruktúry: Ochrana životného prostredia sa reálne nevykonáva
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prediskutovala environmentálnu výkonnosť Slovenska. Posúdila ju v kontexte jeho národných a medzinárodných environmentálnych cieľov od predchádzajúceho hodnotenia v roku 2011. V tejto súvislosti sa v Paríži uskutočnila obhajoba, ktorú viedol podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Ministerstvo životného prostredia SR o téme informuje na svojej internetovej stránke.
„OECD potvrdilo to, čo tvrdím od prvého dňa vo funkcii. A to, že ochrana životného prostredia sa reálne nevykonáva. To, čo sa robí, je iba písanie zákonov. Hodnotenie OECD je smutné, ale plné faktov o neschopnosti predošlého vedenia. Priority máme klásť na odstránenie skládkovania, podporu transformácie priemyslu či odkanalizovanie obcí. Keby som túto správu písal sám, napísal by som to isté.
Zároveň je správa pre mňa argumentačnou bázou, ktorú použijem voči tým, ktorí chcú ignorovať realitu, že Slovensko zanedbalo vybudovanie základnej environmentálnej infraštruktúry, bez ktorej žiaden štát nevie dosiahnuť pokrok v ochrane životného prostredia,“ uviedol vo vyhlásení minister Tomáš Taraba.
Celá správa spolu s hodnoteniami a odporúčaniami bude verejne prístupná po jej publikovaní na jar tohto roka. Aktuálne hodnotenie je v poradí tretím hodnotením od vstupu SR do OECD v roku 2000, dodáva envirorezort.
Zdroj: Taraba v Paríži ocenil prístup OECD k hodnoteniu enviropolitiky (minzp.sk)
Komentárov
Zásadná chyba je v tom, že zák. o Ochrane prírody si MŽP mení /za 11 rokov zmenu vykonali 35 krát!!/podľa vlastných záujmov a predstáv "ako sa má ochrana prírody" vykonávať podľa vyštudovaných odborníkov.
Zákon je uzurpovaný v rukách odborníkov MŽP-SR špecialistov "na všetko v prírode", rozdeľuje miliardy € na ochranu prírody, schvaľuje neziskové organizácie, ako hospodáriť na pôde zvlášť pri ochrane barín so vzácnym druhom výskytu fauny a flóry, predaj pozemku v NP /V-SO/ musí majiteľ požiadať o vyjadrenie správcu a pod.
Ekologickí environmentalisti najlepšie poznajú čo príroda potrebuje a prezentujú na tisícoch vykonaných školeniach , ale v praxi nevedia názorne podľa príslušného zákona vypracovať PD s technicko-grafickým návrhom a rozpočtom. Poľovníci, rybáry,chovatelia oviec , urbáre len prírodu drancujú a ničia.
Napr. n.o. Kvapka Rajeckej doliny buduje absolútne nevyhovujúce protizádržné opatrenia bez znalosti dažďo-odtokových pomerov, vysvetľujú žiakom premietaním filmu v triedach čo všetko napácha povodeň. Sú to špecialisti a odborníci na vodozádržné zariadenia, využívanie systému GIS, meranie odtoku Paršalovým žľabom a samé pozitívne veci v prospech ochrany prírody prezentujú ako zanietení odborníci. Protierózna ochrana sa má vykonávať názorne v teréne:
žiakov zobrať do pramennej oblasti potoka Rajčianka so záhradnym náradím,názorne ukázať a vysvetliť čo je povodie,perimeter akú prácu zanedbal správca či
a v akom rozsahu vykonať zalesnenie drevinami kde treba doplniť trávný porast, výsadbu kríkov.
Ukázať ako jednoduchým spôsobom odstrániť brehovú nátrž na toku alebo poškodený konkávny breh ,odborne na mieste vyrobiť fašiny, kamenno fašinové válce , plôtiky alebo vegetačné spevnenie päty svahu čo sú najjednochšie biologické opatrenia
V horských polohách je táto činnosť mimoriadne obtiažna a kladie na duševnú a fyzickú zdatnosť pracovníkov veľké požiadavky. Splniť všetky úlohy je možné s veľkým sebazaprením ale aj láskou ku ťažkej práci v záujme lesného a vodného hospodárstva.Ukázať ako odstrániť brehovú nátrž alebo poškodený konkávny breh a odborne na mieste vyrobiť fašiny, kamenno fašinové válce , plôtiky alebo vegetačné spevnenie päty svahu. Takýmto spôsobom sme mali postupovať pred 30-timi rokmi v environmantálnej ekologickej ochrany prírody.
Alojz Malíšek
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.