Slovenská poľovnícka komora: Hystéria ohľadne lovu vlka na Slovensku neutícha. Európska komisia i štáty EÚ však schvaľujú aktívny manažment
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská poľovnícka komora aktuálne zverejnila svojej internetovej stránke tlačovú správu, v ktorej pozorňuje na to, že kým naši zástupcovia rezortu životného prostredia idú pripravovanou kontroverznou vyhláškou zakázať lov vlka dravého, poľovníci, vedci a ochranári na celoeurópskej úrovni nachádzajú spoločnú reč v koexistencii a manažmente veľkých šeliem. Európska federácia pre poľovníctvo a ochranu prírody (FACE) fungujúca pri EÚ zorganizovala panelovú diskusiu na tému „Ďalšie kroky ochrany a manažmentu veľkých šeliem“.
Zúčastnili sa ich nielen europoslanci z Fínska, Španielska, Portugalska, Talianska, ale napríklad aj generálna riaditeľka pre životné prostredie pri EK, zástupcovia WWF Nemecko, Inštitútu ochrany prírody z Poľska, či Nórskeho inštitútu pre výskum prírody. Hoci slovenskí zástupcovia europarlamentu o téme veľa hovoria a píšu najmä na sociálnych sieťach, konferencie sa nezúčastnili. Zrejme nie je pre nich prioritou. Za Slovensko bola prítomná Slovenská poľovnícka komora.
V tlačovej správe Slovenskej poľovníckej komory je uvedené, že uznávaný vedec Dr. John Linell z Nórskeho inštitútu pre výskum prírody uviedol dôležité fakty, ktorú sú identické so situáciou na Slovensku. „Spolužitie medzi človekom a veľkými šelmami je veľkou výzvou. Politika však môže zohrávať značnú časť problému s vlkmi a podkopáva odborné znalosti vytváraním alternatívneho sveta falošných správ a poloprávd. Takéto počínanie neprospieva ani človeku, ani manažmentu veľkým šeliem, pretože sú tým ignorované skutočné výzvy a ich riešenia.“
SPK navyše dlhodobo upozorňuje na fakt, že pokiaľ bude lov vlka na Slovensku zakázaný, nezastaví sa tým zabíjanie týchto ušľachtilých zvierat. Toto by malo byť pre ochranárov mementom a poučením z krajín, akou je napr. Poľsko. Henryk Okorama z Poľskej akadémie vied: „Napriek skutočnosti, že od roku 2006 sa areál do roku 2018 zvýšil najmenej 7-krát a jeho počet 4-5-krát, stav ochrany vlka je stále hodnotený ako nepriaznivý. Znamená to, že musíme počkať s označením priaznivého stavu ochrany z hľadiska druhu, kým nebude tento druh rozšírený všade? Mať všade vlka môže viesť ku stretom, a tým k zníženiu spoločenskej akceptácie druhu, čo môže mať za následok čoraz viac nelegálnych zásahov proti vlkom. Je taký „priaznivý stav ochrany“ našim skutočným cieľom ochrany veľkých šeliem?“
Link na aktuálnu tlačovú správu Slovenskej poľovníckej komory: