Slovenská poľovnícka komora, evidujúca 66 000 poľovníkov: Návrh zákona o poľovníctve je nekoncepčný, má až 790 pripomienok, z nich 458 zásadných
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Kroky, ktoré majú vyriešiť pálčivé problémy poľovníctva sú podľa agrorezortu zrušenie povinného členstva v Slovenskej poľovníckej komore a prenesenie výkonu činností Slovenskej poľovníckej komory opäť na štátnu správu. Taktiež by malo v novom zákone ísť aj o spravodlivejší prenájom štátnych revírov. V skutočnosti je však problematika nového znenia zákona oveľa zložitejšia a interpretácia zmien zavádza nie len poľovníkov, ale najmä verejnosť. Presadzované zmeny sa totiž negatívne premietnu do štátneho rozpočtu a peňazí daňových poplatníkov, hoci v dôvodovej správe je finančný dopad uvedený ako nulový! V dnešnej tlačovej správe Slovenskej poľovníckej komory to uvádza jej hovorca Ing. Alojz Kaššák.
„Predkladaný nekoncepčný zákon o poľovníctve zaznamenal v medzirezortnom pripomienkovom konaní až 790 pripomienok, z čoho bolo 458 zásadných. Dodnes ministerstvo nevyriešilo 87 zásadných rozporov, no napriek tomu predložilo zákon Úradu Vlády SR. Všetko, za čo poľovníci bojovali v najväčšej petícii za posledné roky v rámci Slovenskej republiky – Petícii Poľovníctvo má zmysel, so 153 tisíc podpismi, bolo predkladateľom odignorované.
Už v priebehu prípravy tohto vládneho návrhu zákona sme avizovali snahu a ochotu konštruktívne spolupracovať a odborne pripomienkovať ustanovenia nového návrhu zákona aj s odvolaním sa na § 42, ods. 1, písm. h) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve, podľa ktorého národná poľovnícka samospráva spolupracuje so štátnymi orgánmi pri príprave návrhov všeobecne záväzných právnych predpisov.
Napriek našim upozorneniam o netransparentnom procese prípravy návrhu nového zákona o poľovníctve ministerstvom, bola národná poľovnícka samospráva, ale aj široká poľovnícka a odborná verejnosť z procesu prípravy vylúčená. Predkladateľ tak preukázateľne porušil vyššie uvedené ustanovenie zákona. Tragikomická je aj skutočnosť, že poslanci Fecko, Pročko a Kučera predložili svoj vlastný návrh veľmi podobný tomu ministerskému. Taktiež bez konzultácie s kýmkoľvek!
Činnosti, ktoré vykonávala Slovenská poľovnícka komora z vlastných zdrojov, teda z financií poľovníkov – držiteľov poľovných lístkov, bude musieť podľa návrhu nového zákona finančne aj organizačne zabezpečovať štát, pravdepodobne z daní daňových poplatníkov. Napríklad vydávanie poľovných lístkov, na ktoré štátna správa nemá aktuálne hardvérové ani softvérové vybavenie, zaplatia daňoví poplatníci. Pritom Slovenská poľovnícka komora disponuje vlastným Štatistickým informačným systémom, ktorý zahŕňa nielen evidenciu poľovných lístkov, kandidátov na skúšky z poľovníctva, poľovnícke štatistiky lovu, štatistiky medailových trofejí, streleckých, kynologických i poľovníckych osvetových podujatí.
Slovenská republika je jedným z lídrov v systéme evidencie a vydávania dokumentov pre poľovníkov v Európskej únii. Zo dňa na deň sa však dostaneme na koniec zoznamu krajín, zabezpečujúcich tieto činnosti v kompetencii národnej poľovníckej samosprávy. Jedným z dôvodov v prenesení tohto výkonu z okresných úradov na Slovenskú poľovnícku komoru v roku 2009 bola práve nedostatočná, nejednotná evidencia, ktorá nebola vykonávaná systémovo a elektronicky!,“ argumentuje vo vyhlásení Slovenská poľovnícka komora.
Link na kompletnú tlačovú správu Slovenskej poľovníckej komory: https://polovnickakomora.sk/sk/medialne-vystupy/tlacove-spravy/2912-stanovisko-spk-k-navrhu-noveho-zakona-o-polovnictve.html