Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora: Klimatický zákon je vágny, nedopracovaný, nepresný a s nadprácou voči európskej legislatíve
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa zapojila do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) ku klimatickému zákonu, v rámci ktorého uplatnila 64 pripomienok, z nich všetky sú zásadného charakteru. Pre TASR to uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
„V rámci všeobecnej pripomienky k materiálu ako celku navrhujeme stiahnuť návrh zákona z aktuálne prebiehajúceho legislatívneho procesu, riadne a dôsledne prepracovať znenie vlastného materiálu, riadne a dôsledne dopracovať doložky vybraných vplyvov (najmä analýzu vplyvov na podnikateľské prostredie) a opätovne predložiť prepracovaný návrh do predbežného pripomienkového konania a následne do medzirezortného pripomienkového konania" citoval portál Teraz.sk J. Holéciovú.
SPPK vo svojom stanovisku zdôraznila, že návrh zákona tak, ako bol predložený do predbežného pripomienkového konania a následne do medzirezortného pripomienkového konania, považuje za vágny, nedostatočne dopracovaný, nepresný, obsahujúci mnoho nezadefinovaných pojmov a vykazujúci znaky tzv. gold-platingu (rozširovania požiadaviek kladených európskou legislatívou v národnej legislatíve, pozn. TASR).
SPPK poznamenala, že Slovensko sa prihlásilo k dosiahnutiu klimatickej neutrality do roku 2050 pristúpením k Európskej zelenej dohode. Návrh zákona vychádza z predpokladu uhlíkovej neutrality SR v roku 2050. Uhlíková neutralita v zmysle Európskej zelenej dohody sa má dosiahnuť na celoeurópskej úrovni, teda ako súčet uhlíkových výkonnosti členských štátov, teda všetky štáty nemusia dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.
Práve Slovensko podľa nej patrí k menej vyspelým krajinám s ťažkým priemyslom, ktoré sú v skupine krajín s vyššími emisiami na vybranú mernú jednotku - obyvateľ, HDP. Slovenská republika tiež nemá spracovanú analýzu, ktorá by posudzovala potenciál a faktické možnosti, ako naplní cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050.
Aj vzhľadom na popísané východiská pre Slovenskú republiku je podľa SPPK stanovenie cieľa dosiahnuť uhlíkovú neutralitu o 27 rokov skôr príliš ambiciózne, až reálne nedosiahnuteľné. Ambície musia ísť v súlade s možnosťami, bez poznania konkrétnych podmienok a predpokladov je legislatívne zavedenie tohto cieľa nad rámec európskej legislatívy.
Link na celý článok: Poľnohospodári vzniesli k návrhu klimatického zákona 64 pripomienok (teraz.sk)