Slovenská lesnícka komora: Unikátna kolekcia 52 drevených kníh o drevinách Slovenska je kompletná
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská lesnícka komora na sociálnej sieti informuje o tom, že včera bola v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene slávnostne odovzdaná posledná séria osemnástich drevených kníh a tým bola zavŕšená niekoľkoročná snaha o ich kompletizáciu. Predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai ich odovzdal generálnemu riaditeľovi š. p. LESY SR Tiborovi Menyhartovi.
„Je to unikátna didaktická pomôcka pre lesných pedagógov: každá kniha je zhotovená z dreva jedného druhu stromu, vo svojom vnútri ukrýva informácie v podobe brožúry, obsahujúcej aj semená, listy a mnoho zaujímavých informácií o tej-ktorej drevine. Kompletná kolekcia obsahuje 52 drevených kníh o drevinách, ktoré rastú v lesoch na Slovensku. Drevené knihy budú slúžiť svojmu poslaniu v Národnom lesníckom centre, v Lesníckom a drevárskom múzeu, v Lesnej škole v Leviciach a jedna kolekcia bude k dispozícii v centrále Slovenskej lesníckej komory,“ uvádza Slovenská lesnícka komora v aktuálnom statuse.
V júlovom vydaní časopisu LES & Letokruhy si čitatelia budú môcť prečítať článok Igora Viszlaia s podrobnejšími informáciami o tomto unikátnom projekte.
„Pri zabezpečovaní dreva sme zažili rôzne zaujímavosti. Keď sme spílili brezu a rozmeriavali, na aké dlhé kusy ju rozrežeme, kolega si všimol jeden detail. Po celej dĺžke kmeňa boli škrabance od medveďa, ktorý tam niekoľkokrát vyliezal. Pri výrobe knihy sme si dali záležať, aby škrabance ostali zachované a povedal som si, že to budeme prezentovať ako knihu s príbehom.
Vnútro kníh tvorí jedenásť listov s pomerne komplexnými informáciami o danej drevine. Pre uľahčenie listovania má každá stránka svoje „uško“ s názvom kapitoly. Uvedené sú informácie o morfológii dreviny, o vetvičkách a púčikoch, listoch resp. ihličí, kvetoch, plodoch a semenách, semenáčikoch, ekologických nárokoch, škodlivých činiteľoch, dreve a výrobkoch z neho, koľko má tá ktorá drevina príbuzných druhov v rámci rodu, vložená je mapka pôvodného rozšírenia dreviny,“ napísal autor okrem iného v článku.