Slovenská lesnícka komora požiadala o stretnutie predsedu vlády: Vlastníci lesov zvažujú protesty v uliciach
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská lesnícka komora dnes poslala listy predsedovi Vlády SR, predsedovi Národnej rady SR, predsedovi výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. V jeho úvode uviedla, že v spolupráci s ďalšími komorami, združeniami a zväzmi v posledných týždňoch so znepokojením sleduje vývoj situácie okolo poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny.
„Lesy, naše obrovské prírodné bohatstvo, vo svojej širokej variabilnosti a pestrosti na malom území Slovenska si pre svoje zachovanie vyžadujú jednotnú správu všetkých lesov. Ich rozdeľovanie, narušenie celistvosti pod akoukoľvek zámienkou jednoznačne negatívne ovplyvní ich životaschopnosť a potenciál slúžiť národu a spoločnosti. Jednotná legislatíva uplatňovaná v lesoch od 15. storočia do roku 1994 zabezpečila kvalitu lesov a lesníctva, ktorú vysoko hodnotil celý odborný svet a obdivovala verejnosť. Súkromní vlastníci – urbáre, tvoriace cca polovicu výmery národných parkov, nechcú mať v susedstve po doterajších skúsenostiach rezort ochrany prírody, pociťujú tlak na svoje majetky, až do tej miery, že ho nazývajú novodobá arizácia. Vyslovujú názory vystúpiť z národných parkov a vyjsť s protestmi do ulíc.
Okrem vyššie uvedeného nás znepokojuje situácia, týkajúca sa nastavenia sektorovej podpory. Vzhľadom na to, že z Fondu obnovy nebude vyčlenené pre rezort pôdohospodárstva ani jediné euro, trápi nás stav ohľadne stále nejasného nastavenia intervencií spoločnej poľnohospodárskej politiky pre nadchádzajúce programovacie obdobie vrátane alokácií. Dovoľujeme si Vás upozorniť, že lesné hospodárstvo je momentálne závislé od predaja drevnej hmoty viac ako na 85 %. V prípade, že do sektora nebude investované, závislosť lesníckych subjektov od predaja dreva bude ešte vyššia. Delimitáciou území národných parkov sa možnosť diverzifikácie výrazne zníži, čo sa v konečnom dôsledku prejaví v zhoršovaní stavu krajiny a skvalitňovanie procesov v starostlivosti o lesy bude takmer nemožné.
Uvedomujeme si, že v rezorte je veľa problémov, ktoré treba urýchlene riešiť. V sektore lesníctva je však dlhodobé podfinancovanie a vyvíjaný tlak žiť len z dreva, ktorý vyústil do najvážnejšieho ohrozenia posledných desaťročí. Zároveň veríme, že koncové svetlá vlaku neznamenajú neriešiť pre nás prioritnú otázku prevodu pozemkov pod ochranu prírody poslaneckým návrhom novely zákona. Slovenský vidiek po troch desaťročiach ponechania rezortu na vlastné sily s nevšímaním si vznikajúcich situácií sa dostal až na túto križovatku, kde súčasní politici nutne musia stav riešiť a pevne veríme, že to bude rozhodnutie za účasti širokej verejnosti v prospech obyvateľov slovenského vidieka aj prírody.
Vážený pán predseda vlády SR, v prílohe Vám pripájame argumenty zaslané všetkým poslancom Národnej rady SR, s ktorými naďalej komunikujeme. Slovenská lesnícka komora Vás týmto žiada o osobné stretnutie, na ktorom Vám radi doplníme informácie a predložíme návrh riešenia, vhodného pre krajinu,“ píše sa v liste podpísanom predsedom Slovenskej lesníckej komory Ing. Milanom Dolňanom.