Slovenská lesnícka komora: Po troch rokoch sa obavy odborníkov na Čiernom Váhu naplnili, lykožrút postupne ničí tamojšie smrekové porasty
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská lesnícka komora v dnešnej tlačovej správe informuje, že na pozvanie tejto lesníckej stavovskej organizácie sa pred troma rokmi zišla na kalamitisku v smrekových porastoch na Čiernom Váhu početná skupina odborníkov. Slovenská lesnícka komora prizvala aj zástupcov masmédií. Silný nárazový a prepadavý vietor vyvrátil 16. júla 2021 v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) 39 000 m3 smrečín. Štátni ochranári však vzápätí neumožnili spracovanie 8 800 m3 v hospodárskych lesoch na dvoch lokalitách v jadre vetrovej kalamity, ktoré boli štátni lesníci pripravení spracovať ešte do konca roka 2021.
„Pritom išlo o kalamitné drevo aj v okolí prístupových ciest. Dôvodom zákazu bol údajný vhodný biotop pre hlucháňa hôrneho, ktorý tam však nikdy nebol. Odborníci vtedy upozorňovali verejnosť na to, že podkôrny hmyz sa z kalamitnej hmoty, ktorá nebude rýchlo a včas spracovaná, rozšíri už v nasledujúcom roku do okolitých zdravých lesných porastov. Po troch rokoch sa obavy odborníkov na Čiernom Váhu naplnili, lykožrút postupne ničí tamojšie smrekové porasty.
V roku 2022 orgány ochrany prírody vybrali dve územia s výmerou cca 450 hektárov v NAPANT-e v 3. stupni ochrany prírody s hospodárskymi a ochrannými lesmi a zakázali v nich akúkoľvek lesnícku činnosť. Okrem týchto plošných zákazov, obmedzili aj spracovanie konkrétnych kubíkov kalamitnej hmoty. V roku 2022 išlo o 8 900 m3 - na vetrovú kalamitu pripadalo iba 900 kubíkov, zvyšok tvorila podkôrniková kalamita. V roku 2023 ochranári zakázali lesníkom spracovať 6 300 kubíkov, ale to už bola iba podkôrniková kalamita,“ uvádza Slovenská lesnícka komora.
Rýchle a dramatické rozšírenie podkôrneho hmyzu do pôvodne zdravých lesov dokumentujú údaje o kalamite, spracovanej lesníkmi zo štátneho podniku LESY SR v rokoch 2021 – 2024.
V roku 2021 spracovali 31 700 m3, z toho 28 100 m3 bola vetrová kalamita.
V roku 2022 spracovali 44 100 m3, z toho 20 300 m3 bola vetrová kalamita.
V roku 2023 spracovali 51 700 m3, z toho 3 000 m3 bola vetrová kalamita.
V roku 2024 spracujú 70 000 m3, z toho iba 760 m3 vetrovej kalamity.
„Pred troma rokmi lesnícki odborníci správne upozorňovali na to, že ak chceme mať okolité lesy živé a zelené, musí byť kalamita na Čiernom Váhu veľmi rýchlo, teda čo najskôr spracovaná. Odporúčali aplikovať princípy integrovanej ochrany lesa, ktorá kladie dôraz na prevenciu, teda aj na včasné a komplexné spracovanie drevnej hmoty po vetrovej kalamite.
Lesníci stále tvrdia, že ak chceme, aby lesy plnili produkčné a mimoprodukčné funkcie, musíme sa o ne postarať a dôsledne chrániť lesy uplatňovaním integrovaného manažmentu škodcov, ktorý bol zavedený v Spojených štátoch amerických. Na Slovensku sme ho len prevzali a chceme ho uplatňovať v našich lesných porastoch.
Ak v súčasnosti hovoríme o klimatickej zmene, tak nespracovaním kalamitnej hmoty prispievame k jej zhoršovaniu. Sú k dispozícii relevantné vedecké štúdie, ktoré hovoria o tom, že rozkladom dreva a aktivizáciou drevokazných húb dochádza k niekoľkonásobnému zvyšovaniu CO2 v ovzduší,” hovorí predseda Slovenskej lesníckej komory Ing. Igor Viszlai.