Slovenská lesnícka komora: Ekoaktivisti vykopávajú lesníkmi otvorené dvere
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Slovenská lesnícka komora považuje požiadavku ekoaktivistov stanoviť výmeru prísne chránených území s bezzásahovým režimom minimálne na 10 percent výmery Slovenskej republiky do roku 2030 za vykopávanie lesníkmi dokorán otvorených dverí. Národné lesnícke centrum totiž včera zverejnilo fakty a oficiálne údaje, podľa ktorých pokrývajú ochranné porasty bez úmyselného zásahu 6,4% a lesy v 5. stupni ochrany 3,7% výmery lesných porastov, takže 10,1% z plochy slovenských lesov je v režime plánovaného bezzásahu. Slovenská lesnícka komora to uvádza v dnešnej tlačovej správe.
Ďalšie bezzásahové lesné porasty, ktoré vznikli samovývojom, sa nachádzajú na takmer 300 tisíc hektároch takzvaných bielych plôch, takže v režime bezzásahu sa nachádza 23 % z výmery našich lesov. Sumárne predstavuje bezzásah až 9,9 % celkového územia Slovenska. Z toho približne jedna polovica je v štátnom vlastníctve a druhá polovica v neštátnom vlastníctve.
„Tieto exaktné údaje potvrdzujú, že lesníci nikdy neboli, nie sú a ani nebudú drancovateľmi lesov, ktorých zaujíma len zisk z predaja dreva, ako sa to už takmer dve desiatky rokov snažia nahovoriť verejnosti ich odporcovia. Naopak, boli to práve lesníci, ktorí ako prví ochrancovia prírody navrhovali do najprísnejšieho stupňa ochrany najcennejšie časti slovenských lesov a prírody.
Sú to lesníci, ktorí úmyselne nezasahujú do ochranných lesov, alebo do nich zasahujú len veľmi citlivo a skutočne minimálne, aby zachovali ich stabilitu a všetky funkcie, ktoré plnia v prírode. Lesníci tak už dávno otvorili pomyselné dvere spoločnosti a prírode k vysokej diverzite, ekologickej stabilite, kvalite životného prostredia, priaznivej bilancii uhlíka, dostatku čistej vody a k ďalším benefitom v rovnováhe potrieb prírody, spoločnosti a ekonomiky tejto krajiny,“ hovorí predseda Slovenskej lesníckej komory Ing. Milan Dolňan.
Komentárov
Ak by mala byť méta 10% prísne chránených území záväzná čo zatiaľ nie je, tak bude relavatná aj diskusia ako ju naplniť. Preto poukazovať na možnosti kde "hľadať" je správne a aj ochranné lesy a "biele" plochy sú kategórie, kde iste hľadať treba. Len by malo ísť o trvalo prísne chránené územia a nie chránené na "decénium" alebo do doby kým sa neobjaví štiekpkár alebo gazda majúci legitímnu snahu obnoviť si svoj pasienok. A mali by sa zohľadňovať aj ďalšie aspekty - napr. reprezentatívnosť prísne chránených území, plnenie ostatných ekosystémových funkcií a služieb, transformácua národných parkov na územia kategórie II. podľa kategorizácie IUCN....
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.