S lesníckymi petíciami sa roztrhlo vrece
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred mesiacom sme informovali o tom, že bola spustená petícia s názvom Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina. Občania regiónu, ktorých sa návrh zonácie bezprostredne týka, vyjadrujú petíciou adresovanou Vláde Slovenskej republiky svoj nesúhlas so zverejneným zámerom vyhlásiť Národný park Muránska planina a jeho zóny, aj s návrhom Programu starostlivosti o Národný park Muránska planina. Aktuálne je zverejnená ďalšia lesnícka petícia s výzvou na záchranu lesov Slovenska a názvom Mor ho! S lesníckymi petíciami sa teda obrazne povedané roztrhlo vrece. Určite nie náhodou.
Petíciu podporuje reprezentatívna ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska a stavovská organizácia Slovenská lesnícka komora. Jej predseda Ing. Milan Dolňan na margo novej lesníckej petície hovorí: „Petícia vznikla na Liptove v rámci Liptovsko-tatranského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov. Podnetom bolo neriešenie spracovania kalamity v urbári Bobrovec, premnoženie podkôrneho hmyzu z veterných kalamít od roku 2004 a jeho atak do územia Západných Tatier, určite aj novely zákonov o lesoch a ochrane prírody z uplynulého roka, podanie trestného oznámenia na generálnu prokuratúru vzhľadom k poškodzovaniu lesov podkôrnikmi a záujem ho neriešiť, resp. riešiť ako doteraz všetky podnety výhovorkami.
Petícia je taktiež reakciou, na to že zonácia NP Muránska planina je po dohode riešená regionálnou petíciou, no ide o precedens 50 a 75 % územia bez zásahu, ako obyčajne ceruzou na mape, aby bolo zabezpečené financovanie. Chceme sa zapojiť v celom štáte, pretože sa nás to týka alebo týkať bude. Taktiež sa roky sťažujeme na neriešenie problematiky početnosti medvedej populácie. K tejto téme, riešenej tiež v petícii sa spojili dva regióny, zatiaľ s najväčšími skúsenosťami, Liptov - Tatry a Podpoľanie.
Možno niekoho irituje názov petície Mor ho! za záchranu lesa, vody v procese klimatických zmien a odstránenie ohrozenia človeka v prírode. V najviac postihnutých oblastiach už roky veľké množstvo ľudí rôznymi spôsobmi nevie dospieť k riešeniu zlého stavu. Takisto, ako dlhodobo v našej minulosti, naši predkovia neboli vypočutí v otázke svojbytnosti a Samo Chalupka v roku 1867 vyšiel s básňou Mor ho! Nevyriešilo to hneď útlak. No došlo k uvedomeniu si našej príslušnosti. Druhýkrát bol pozdrav a výzva použitá v SNP na povstanie a zorganizovanie jednoty na obranu krajiny pred utláčateľom. Tvorcovia petície to poňali takto a buďme im vďační, že sa postavili proti novodobej nezmyslenej a škodiacej diktatúre, nekonštruktívnej ochrane prírody, aj za nás. Že vieme chrániť prírodu, dokazujú výsledky našej práce."
Link na informácie o petícii organizovanej občianskym združením Živý les:
https://zivyles.sk/peticia/?fbclid=IwAR1hBUI6KG256enz2-HqnrZjYDyydAazFSKL7TubZOTA346nuCpuLmDns5Q