Rozhovor: Žabomyšia vojna „o Sliezsky dom“
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátne lesy TANAP-u zverejnili začiatkom júna na sociálnej sieti informáciu o novej službe pre návštevníkov Vysokých Tatier – odvoz od odstavnej plochy nad Tatranskou Poliankou k horskému hotelu Sliezsky dom vo Velickej doline, ktorý je východiskom pre viaceré atraktívne túry. Po dvoch mesiacoch od začatia poskytovania služby publikoval Denník N informáciu o tom, že Štátna ochrana prírody SR podala kvôli tejto službe turistom podnet na prešetrenie na Slovenskú inšpekciu životného prostredia argumentujúc, že na tieto územia s 3. a 5. stupňom ochrany platí zákaz vjazdu a státia motorového vozidla. Zákaz neplatí pre vlastníka alebo správcu dotknutého pozemku. Správa TANAP-u sa však domnieva, že táto služba pre turistov nesúvisí s obhospodarovaním pozemkov, napísal Denník N v posledný augustový deň.
Riaditeľovi Štátnych lesov TANAP-u Ing. Jánovi Marhefkovi položil portál Lesmedium.sk niekoľko otázok na túto aktuálnu tému.
Prečo sa ŠL TANAP-u rozhodli využívať cestu k Sliezskemu domu v ich správe na spoplatnený transport turistov a aký je o ňu záujem?
„Našim prvoradým cieľom bolo nastaviť taký režim, ktorý by eliminoval nekontrolované vjazdy vozidiel do tejto lokality. Keďže už roky sme registrovali záujem zo strany návštevníkov Tatier o vydanie povolení na vjazd, resp. o vyvoz k Sliezskemu domu, rozhodli sme sa im skúšobne ponúknuť takúto službu vo vlastnej réžii. Tak, ako sme už začiatkom júna deklarovali, vnímame to predovšetkým ako príležitosť priblížiť tatranské doliny aj ľudom, ktorým zdravotný či iný hendikep nedovolí absolvovať výstup po vlastných. Teší nás však, že o túto službu majú záujem aj ostatní turisti, avšak mrzí nás, že poniektorí si na ňu začali doslova nárokovať.
Našim zámerom však nie je dosahovať nejaké rekordy aj vzhľadom na prírodné prostredie, v ktorom sa nachádzame. Práve preto sme pri výbere vozidiel vsadili na zelenú energiu. Elektromobilu sekunduje síce nafťák, avšak ide o novú generáciu štvorvalcového motora, čo sa odráža aj v nižšej produkcii CO2. Poznamenávame, že ide o činnosť, ktorú vykonávame v záujme podpory rozvoja mäkkého turizmu v spravovanom území v súlade so zriaďovacou listinou organizácie a platnými právnymi predpismi.“
Na aký účel využívajú ŠL TANAP-u príjem od turistov za ich odvezenie na Sliezsky dom?
„Peniaze, ktoré sme získali vďaka tejto službe, sme obratom investovali do rekonštrukcie povrchu tejto cesty. Veríme, že to ocenia nielen peší turisti, ale aj cyklisti, ktorí túto cestu takisto využívajú.“
Ako vnímajú ŠL TANAP-u postoj Správy TANAP-u k ich aktivite a k podaniam na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby túto aktivitu preskúmala?
„Vyzerá to tak, že v období, keď sa rozhoduje o budúcnosti národných parkov, sa takýmito nezmyselnými žabomyšími vojnami niekto snaží odkloniť pozornosť verejnosti od skutočných problémov, ktorými by sa mala zaoberať ochrana prírody.“
Jozef Marko