Rozhovor: Vlastníci a užívatelia lesov nemôžu byť podporovaní z EÚ tak ako poľnohospodári - lesné hospodárstvo nemá žiadnu spoločnú politiku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pre časopis LES & Letokruhy sme sa porozprávali s Ing. Milanom Sarvašom, PhD., riaditeľom Národného lesníckeho centra – Centra transferu poznatkov a lesnej pedagogiky a členom Predstavenstva Slovenskej lesníckej komory, o problematike finančnej podpory pre lesné hospodárstva na Slovensku, ktorej sa venuje dvadsať rokov.
Na portáli Lesmedium.sk dnes uverejňujeme ako upútavku časť interview s M. Sarvašom, v ktorej odpovedá na otázku, ako si vysvetľuje, že vlastníci a užívatelia lesov nedokážu naplno využiť možnosti, ktoré im ponúka Program rozvoja vidieka?
Lesomajitelia a lesní hospodári argumentujú tým, že zapojenie do výziev je komplikované, podmienky predkladania projektov sú zložité, vyžadujú si z ich pohľadu priveľa času, ale aj vstupných nákladov na prípravu posudkov a projektov bez garancie, že nimi predložené projekty budú schválené. Dokonca sa domnievajú, že schéma podpory poľnohospodárov je jednoduchšia a preto efektívnejšia, ako je to v prípade lesných hospodárov…
„Začal by som od konca. Áno, v rámci podpory poľnohospodárov z európskych prostriedkov dominujú priame platby. Obhospodarovateľ poľnohospodárskej plochy (ak splní jednoduché a jasné pravidlá) každoročné získa platbu na výmeru pôdy. Tento systém má v prvom rade slúžiť na stabilizáciu obhospodarovania poľnohospodárskej pôdy v Európskej únii (EÚ) a vychádza zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Na úrovni lesného hospodárstva neexistuje žiadna spoločná politika a preto nie je možné ani nastaviť obdobný systém, ako je to pri poľnohospodároch.
Znova by som chcel zdôrazniť význam národných podpôr. Ak sektor potrebuje pre zabezpečenie všetkých požiadaviek, ktoré sú na neho kladené spoločnosťou podporu, tak táto podpora má byť zabezpečená z národných zdrojov. Som presvedčený že príkladom toho je náš sektor, ktorý má zabezpečiť plnenie ekonomických, environmentálnych a sociálnych požiadaviek.
Vrátil by som sa ale k Programu rozvoja vidieka. Možno, že niektorí čitatelia, ktorí nemajú pozitívne skúsenosti s podporou nebudú so mnou súhlasiť, ale systém na úrovni EÚ je nastavený vhodne a veľmi logicky. Podpora vychádza zo smerníc EÚ, ktoré musia reflektovať podmienky od Cypru po sever Fínska, čo pre každú členskú krajinu vytvára široký priestor, aby si zadefinovala svoje priority podpory, finančné alokácie a riadenie podpory.
Európska komisia vyžaduje, aby tieto priority boli v súlade so strategickým dokumentami a aby boli napĺňané. Čiže ak nastanú problémy s prípravou a realizáciou konkrétnych opatrení, tak toto nie je vo väčšine prípadov zapríčinené na úrovni Bruselu,“ povedal M. Sarvaš.
Jozef Marko