Rozhovor: Veľké poďakovanie košických mestských lesníkov za uhasenie požiaru v ťažko prístupnom teréne
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Mestské lesy Košice a. s., obhospodarujúce vyše 20 000 hektárov, musia podľa slov riaditeľa Ing. Františka Beliho každoročne zvládnuť niekoľko lesných požiarov, zväčša v tesnej blízkosti druhého najväčšieho mesta na Slovensku. V tomto roku zaznamenali do začiatku augusta päť požiarov. Posledné dva z nich sa rozhoreli v júli vo vzdialenej a ťažko prístupnej lokalite od Košíc, v katastroch Ružína a Veľkej Lodiny. Z pohľadu včasného spozorovania i logistiky nasadenia ľudí a techniky bolo ich hasenie o to komplikovanejšie.
Kedy vzbĺkol veľký lesný požiar, ktorý bolo vidieť až do Košíc a aká bola jeho príčina?
„20. júla a spozorovali ho dodávatelia prác v lese, ktorí pohotovo zareagovali. Oheň sa rozhorel v ochranných lesoch nedostupných pre výkon lesníckej činnosti. Sklon terénu dosahuje 50 až 60 percent. V porastoch, rastúcich na vápencovom podloží, majú rozhodujúce zastúpenie buk a dub. Vek porastu, v ktorom sa požiar rozhorel, je 160 rokov.
Neďaleko sa nachádza Národná prírodná rezervácia Bokšov a v lokalite nie sú žiadne oficiálne turistické chodníky. Napriek tomu ju turisti navštevujú najmä preto, že sú z nej prekrásne výhľady do okolia.
Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania. Požiaru predchádzalo obdobie obrovského deficitu zrážok, pretože v tejto lokalite tri mesiace nepršalo. Na základe získaných informácií a vykonaných obhliadok sa domnievame, že oheň sa dostal do vysušených porastov z niektorého z divokých ohnísk, ktorých sa tam nachádza niekoľko.“
Takže nezodpovední ľudia manipulovali s ohňom v lokalite, v ktorej nemali čo robiť, napriek zákazu kladenia ohňa a manipulácie s ohňom v lesnom prostredí vrátane vyhradených ohnísk, ktorý vydal Hasičský a záchranný zbor SR 1. júla v dôsledku zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Ako to na požiarisku vyzeralo a ako dlho trvalo, kým sa podarilo požiar uhasiť?
„Prevýšenie na hasenej ploche dosiahlo 350 – 400 metrov. Kamene, ktoré sa na takýchto extrémnych stanovištiach nahrievali a padali dolu, rozširovali požiar na ďalšie miesta. Ten sa rýchlo šíril aj pod zemou koreňovými systémami stromov. Dutinové stromy horeli ako komíny a po tom, ako padli na zem, sa gúľali po svahu. Po troch dňoch sa kvôli vetru požiar rozšíril cez skalný hrebeň nad obce Veľká a Malá Lodina,, čo skomplikovalo monitoring a následné hasenie.
Celkovo zhorelo 51 hektárov lesa a Mestské lesy Košice a. s. prevzali uhasené požiarisko od hasičov 31. júla. Naši zamestnanci na ňom vykonávajú 24 hodinový monitoring kvôli riziku opätovného vzniku požiaru, pretože išlo o požiar pozemný aj podzemný.“
Koľko hasičov a kto všetko sa na hasení požiaru podieľal?
„Denne zasahovalo na požiarisku 100 – 120 profesionálnych aj dobrovoľných hasičov, ale aj špecialisti z modulu podzemného hasenia z celého Slovenska. K haseniu významnou mierou prispelo 60 zborov dobrovoľných hasičov, ktorí boli povolaní nielen z okresov Košice – mesto a Košice – okolie, ale aj z iných častí Košického a Prešovského kraja, napríklad od Bardejova a Sobraniec. Pri hasení vypomáhal vrtuľník Ministerstva vnútra SR a vrtuľník Ozbrojených síl SR. Zapojili sa aj naši zamestnanci, kolegovia z mestských podnikov a hlásili sa dobrovoľníci z blízkeho i vzdialenejšieho okolia, ktorí zobrali do ruky krompáče a lopaty a snažili sa vytváraním protipožiarných pásov zabrániť ďalšiemu šíreniu ničivého požiaru. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za ich nasadenie a obetavosť.“
Jozef Marko