Rok po blokáde
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V lesných porastoch Národnej prírodnej rezervácie Tichá dolina a Národnej prírodnej rezervácie Kôprová dolina, v ktorých v apríli minulého roku zelení aktivisti blokovali spracovateľské práce, zničil lykožrút v priebehu jedného roka takmer 56 000 zelených stromov.
„Pri optimistickom odhade môžeme už dnes ráta s tým, že v tomto roku lykožrút zničí len v tomto území ďalších 250 000 zelených stromov. Vlaňajšiu blokádu spracovateľských prác niektorými zelenými aktivistami, zastavenie prác a napokon i zdåhavé rozhodovanie Európskej komisie považujeme za čierny deň pre tunajšie lesy a najmä genové základne lesných drevín,“ hovorí Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.
Príčinou nekontrolovane šíriacej sa lykožrútovej kalamity v predmetných národných prírodných rezerváciách je nespracovaná kalamita nielen v piatom, ale aj vo 4. stupni ochrany prírody. S jej spracúvaním na základe príslušných rozhodnutí začali Štátne lesy TANAP-u 11. apríla 2007. Z 55 000 m3 vetrovou kalamitou poškodených smrekových kmeňov chceli spracova a z územia vyvies približne 25 000 m3 ležiacich výlučne vo 4. stupni ochrany prírody. Chceli tak minimalizova neúmerné rozšírenie podkôrneho hmyzu a tým zabráni rýchlemu veľkoplošnému rozpadu lesov s ažko predvídateľným dopadom na stav prírodného prostredia. Zároveň chceli predís možnému riziku vzniku požiarov v tomto vzácnom chránenom území. Žiaľ, kvôli radikálnym postojom niektorých zelených aktivistov boli práce rozhodnutím Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Košice 26. apríla 2007 zastavené.
bur