Rok biodiverzity
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Masívne a rýchle vymieranie živočíšnych a rastlinných druhov bude témou tohto roka, ktorý Organizácia Spojených národov nazvala Medzinárodným rokom biodiverzity.
Podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody, ktorá vedie Červenú knihu ohrozených druhov, vymretie hrozí tisícom živočíchov a rastlín. Aktuálne údaje hovoria, že ohrozených je 22 percent všetkých známych druhov cicavcov, tretina obojživelníkov, 12 percent vtákov, 28 percent plazov, 37 percent sladkovodných rýb, 70 percent rastlín a tretina bezstavovcov. Niektorí biológovia dokonca hovoria, že sme v strede šiesteho veľkého vymierania druhov a môže zaň človek. Pä predchádzajúcich spôsobila napríklad zrážka s asteroidom či príchod ľadovej doby.
OSN dúfa, že výsledkom roka biodiverzity bude konkrétny legálny dokument, ktorý zaviaže krajiny bojova za ochranu prírody. Dokument by mal by pripravený na podpísanie na októbrovej konferencii v Japonsku. Skeptici však hovoria, že táto snaha je vopred odpísaná na neúspech, podobne ako rokovania o klimatických zmenách v Kodani.
Najväčším problémom pre biodiverzitu je vyrubovanie lesov a rozširovanie poľnohospodárskych území, globálne otepľovanie ničiace koralové útesy, ktoré sú zdrojom obživy a príjmov pre pol miliardy ľudí, či hroziaci kolaps populácie rýb pre nadmerný rybolov.
Cena, ktorú ľudstvo ročne zaplatí za výrub lesov a iné poškodzovanie prírody, je vyššia ako finančné straty, ktoré napáchala súčasná hospodárska kríza. Tvrdí to organizácia Teeb, ktorú výpočtom ceny za stratu biodiverzity poverila Európska komisia. Odborníci ročnú stratu vyhodnotili na 2 až 5 biliónov dolárov.
Vypočíta cenu biodiverzity nie je ľahké. Zahàňa totiž položky ako ochrana pred vetrom, filtrácia dažďovej vody či znižovanie škodlivín vo vzduchu, ktoré trh považuje za bezplatné. Konkrétne príklady však naznačujú, že ochrana sa oplatí. Napríklad každý štyridsiaty Európan je zamestnaný v ekoturistike, výrobe ekotechnológií či na organických farmách. Vo Vietname zase výsadba mangrovníkov stojí ročne milión dolárov, no krajina ušetrí sedem miliónov na výstavbe hrádzí. Guatemala vďaka prírodným rezerváciám získa ročne 50 miliónov dolárov z ekoturizmu a zamestná tak sedemtisíc ľudí.
(Pravda)