Riport: Zelené Slovensko spája dobrovoľníkov s odborníkmi. Výsledkom lesníckej práce je les
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Spoločnosť PRO POPULO Poprad, obhospodarujúca lesy Spišského biskupstva, Národné lesnícke centrum vo Zvolene a občianske združenie Moje Slovensko zorganizovali včera v lesnom poraste na území Správy lesov Spišské Podhradie zalesňovanie sadenicami jedle v oplôtku v lokalite Mestské hory. V rámci projektu Zelené Slovensko sa ho zúčastnili mladí ľudia z Bratislavy.
Vysadením tisícky sadeníc jedle táto spolupráca však neskončí, ako je to bežné u vyložene marketingových projektov s podobným zameraním. Občianske združenie Moje Slovensko po dohode s cirkevnými lesníkmi zabezpečí, aby sa mladí ľudia do oplôtku, v ktorom vysadili jedličky, budúci rok vrátili a zabezpečili ich ochranu vyžínaním buriny.
„Vnímame túto spoluprácu ako pilotnú časť projektu Zelené Slovensko a našej snahy dostať ľudí do lesa. Nie však kvôli turizmu, ale preto, aby najmä obyvatelia väčších miest pochopili, čo obnáša starostllivosť o les, ktorý plní vďaka lesníckej práci všetky svoje funkcie,“ vysvetlil riaditeľ spoločnosti PRO POPULO Poprad Peter Petrík.
Hovorca Národného lesníckeho centra Igor Viszlai účastníkom podujatia počas jeho oficiálneho otvorenia zrozumiteľne vysvetlil, že výsledkom práce lesníkov nie je drevo, ale les. Les so všetkým, čo do neho patrí: „Väčšina spoločnosti si myslí, že lesníci sú tu na to, aby produkovali drevo. Drevo je však iba bočným produktom toho, že my lesníci pestujeme zdravé a stabilné lesné porasty, ktoré poskytujú spoločnosti všetky funkcie, vrátane produkčnej.“
Predsedníčka Občianskeho združenia Moje Slovensko Ema Klinko z Banskej Bystrice nám povedala, že projekt Zelené Slovensko bol vytvorený v tejto podobe najmä vďaka dvom podpredsedom združenia, ktorými sú lesníci: „Stanovili sme si víziu 2030 Zeleného Slovenska, v ktorom chceme žiť. Náš projekt vytvárame a spolupracujeme v ňom s erudovanými odborníkmi.
Preto sme si vybrali ako partnerov tohto projektu Národné lesnícke centrum. Spolupracujeme s Technickou univerzitou vo Zvolene, s vedcami a výskumníkmi. Od subjektov, ktoré na Slovensku oslovujeme, máme veľmi dobré ohlasy, pretože sami majú niekedy problém nájsť dobrovoľníkov.“
Článok s podrobnejšími informáciami o tejto spolupráci odborníkov a dobrovoľníkov si budete môcť prečítať v májovom vydaní časopisu LES & Letokruhy.
Jozef Marko