Riport: „Zdravý sedliacky rozum išiel za hory...“
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V lesných porastoch Ochranného obvodu Tatranská Javorina Štátnych lesov TANAP-u v súčasnosti pracuje podľa slov vedúceho Ing. Jána Slivinského dvanásť ťažbových skupín. Z tohto počtu je až deväť partií lesných robotníkov z neďalekého Lendaku. Novela zákona o ochrane prírody a krajiny, účinná od začiatku minulého roka, však priniesla také zákazy a obmedzenia pri spracovaní kalamity v 3. a 4. stupni ochrany prírody, že od 1. marca do 31. augusta prídu tunajší pilčíci a vlastníci koní a lesných mechanizmov o prácu.
Jeden z nich, Ján Halčin nám dnes povedal, že kvôli tomu iba z Lendaku predalo svoje kone a traktory a odišlo pracovať do Nemecka vyše 200 ľudí. „My sme to zatiaľ nevzdali. Chodíme na týždňovky alebo dvojtýždňovky spracovávať lykožrútovú kalamitu do Čiech. Máme rodiny a u nás nevidíme východisko, ako uživiť naše deti. Čo máme ísť na úrad práce?! Ochranári nás odstavili, pracovať môžeme len v týchto ťažkých podmienkach v januári a februári, keď je v lese meter snehu. Na jar a v lete do porastov ísť nemôžeme kvôli hniezdeniu vtákov. Ale tie tu boli aj predtým a mohli sme spracovávať kalamitu. Ak to neurobíme, lykožrút napadne ďalšie zdravé stromy, ktoré uschnú.“
Vladimír Vida z Lendaku má tri deti. V tunajších lesoch pracuje už 20 rokov a vlastní štyri kone – noriky muránskeho typu. „Ešte neviem, čo budem robiť. Asi predám kone,“ smutne skonštatoval. Krútiac hlavou dodal, že vôbec nerozumie tomu, prečo nemôže pracovať v lese tak ako doteraz. Veď vtáky tu vždy boli, sú a budú.
Ďalší lesný robotník z Lendaku Anton Gálik hodil rukou a skomentoval to, čo sa deje v Tatranskom národnom parku slovami: „Zdravý sedliacky rozum išiel za hory...“
Viac o tom, prečo takto vnímajú ochranárske rozhodnutia ľudia, ktorí v tomto regióne žijú a pracujú a chcú v ňom aj ostať, sa dočítate v reportáži v časopise LES & Letokruhy.
Jozef Marko