Riport: Prvé Dni zeleného lesa, začiatok novej tradície a snaha o odstránenie krívd z minulosti
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V areáli Urbáru v Belej pri Varíne v okrese Žilina dnes pokračuje druhým dňom prvý ročník podujatia nazvaného Dni zeleného lesa. Jeho organizátormi sú ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, občianske združenie Partnerstvo pre Prírodný park Krivánska Malá Fatra a Asociácia furmanov Slovenska. Predseda ÚNIE Milan Ovseník na včerajšom slávnostnom otvorení za prítomnosti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča a štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Filipa Kuffu okrem iného povedal, že ambíciou organizátorov je pripravovať Dni zeleného lesa každé dva roky.
„Cieľom podujatia je vyslať posolstvo o všetkých výsledkoch trvalo udržateľného obhospodarovania zdravých a zelených lesov, ktorými nie sú iba čistý vzduch, pitná voda a priaznivé prírodné prostredie, ale aj drevo - životne dôležitá a jediná obnoviteľná surovina, sprevádzajúca človeka od kolísky po hrob. A drevo z našich lesov získavajú naši furmani, pilčíci a operátori, ktorí potrebujú modernú, inovatívnu techniku. Bez nich by tiež nemohol rásť zdravý a zelený les.
Výstupmi podujatia #WelcomeToMyForest – Udržateľné súkromné lesy 2023 sú okrem praktických ukážok práce ľudí, koní a techniky pri spracovaní obnoviteľnej suroviny – dreva aj cenné informácie o možnosti získania podpory na nákup lesnej techniky a ťažných koní. Preto podujatím Dni zeleného lesa v spolupráci s dodávateľmi lesnej techniky reagujeme na pripravovanú Výzvu v rámci Programu rozvoja vidieka na nákup lesnej techniky poskytnutím najaktuálnejších informácií o podmienkach na získanie podpory odborníkmi z Národného lesníckeho centra,“ povedal nám za organizátorov M. Ovseník.
Šéf agrorezortu Richard Takáč pre Lesmedium.sk včera uviedol, že ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podporuje podujatie Dni zeleného lesa a myslí si, že takýchto akcií by malo byť omnoho viac: „Je dôležité, aby sa začalo širokej verejnosti na Slovensku vysvetľovať, ako to s hospodárením v lesoch a s ich ochranou v skutočnosti je. Na strane ochrany prírody bolo doteraz viac peňazí a bola jednostranná informovanosť. Som presvedčený o tom, že aj v neštátnych lesoch dokážu ich vlastníci riadne hospodáriť. Dnešné podujatie má názov Dni zeleného lesa a vyjadruje to, že k hospodáreniu v lesoch treba pristupovať so zdravým sedliackym rozumom. Les je obnoviteľný, odborníci sa vedia oň postarať a získať z neho všetko to, čo spoločnosť potrebuje, teda aj palivové drevo pre ľudí a kvalitnú drevnú surovinu pre drevospracujúci priemysel.“
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa vyjadril pre Lesmedium.sk názor na Dni zeleného lesa týmito slovami: „Som veľmi rád, že nás organizátori Dní zeleného lesa pozvali na túto akciu, pretože viem, že v minulosti nebolo zvykom, aby mali rezorty pôdohospodárstva a životného prostredia takýto prienik. O problematiku prezentovanú na tomto podujatí sa dlhodobo zaujímam. Práve iniciatíva v Malej Fatre bola tá, ktorá podnietila verejnosť na vidieku a vlastníkov pôdy k tomu, že sa viac začali stavať za svoje práva. Po nedávnych parlamentných voľbách sa nám podarilo preklopiť politické misky váh. Aj v problematike národných parkov a prírodných parkov sme otvorení spolu s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vzájomnému dialógu a budeme sa spoločne snažiť odstrániť krivdy z minulosti.“
Jozef Marko