Riport: Medzinárodná konferencia APOL 2023 – Význam ochrany lesa dramaticky narastá
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V Hornom Smokovci dnes začal 32. ročník medzinárodnej konferencie Aktuálne problémy v ochrane lesa 2023, ktorej sa zúčastňuje 240 odborníkov zo Slovenska, Česka a Poľska. Hlavným organizátorom podujatia je Národné lesnícke centrum - Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica. Dvojdňovú konferenciu otvoril úvodným príhovorom generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Ing. Peter Balogh, PhD.
„Na konferencii odznejú príspevky o pretrvávajúcom trende zmeny teploty ovzdušia, nerovnomernej distribúcii zrážok a dopadoch týchto výkyvov na obranyschopnosť drevín. Modelovým príkladom analýzy dopadov klimatickej zmeny sa stal extrémne teplý a suchý rok 2022. Sucho v tomto roku bolo stresujúcim faktorom pre všetky lesné dreviny. Na extrémnych stanovištiach sa stalo primárnym škodlivým činiteľom a na rozsiahlych plochách predispozičným faktorom premnoženia sekundárnych škodlivých činiteľov. S dopadmi tohto jednoročného extrémneho sucha sa budú lesy vyrovnávať najmenej najbližších 5 rokov.
Významnou témou tohto ročníka konferencie APOL sú aj škody zverou. V príspevkoch odznejú analýzy stavu, trendy vývoja a dopady na les, ktorý je hostiteľom tejto zložky prírodného prostredia. Konferencia nemá ambíciu nájsť politické riešenia dramaticky sa zhoršujúcej situácie premnoženia zveri, ale chce priniesť odborné podklady, použiteľné v prípade hľadania systémových úprav a zmien pre zabezpečenie rôznych funkcií lesa. Je zrejmé, že ochrana lesa bola vždy jednou z najdôležitejších činnosť lesníka a v čase klimatickej zmeny jej význam dramaticky narastá,“ uviedol okrem iného P. Balogh.
Vedúci Odboru ochrany lesa – Strediska Lesníckej ochranárskej služby Ing. Andrej Kunca, PhD. v prezentácii nazvanej Problémy ochrany lesa v roku 2022 a prognóza na rok 2023 povedal, že v minulom roku bolo náhodnou ťažbou vyťažených 2.75 mil. m3 drevnej hmoty, o 0,16 mil. m3 menej ako v roku 2021.
„Biotické škodlivé činitele spôsobili náhodnú vykonanú ťažbu vo výške 1,97 mil. m3, z toho 96,4% u ihličnatých drevín. Najvýznamnejšou skupinou biotických škodlivých činiteľov bol podkôrny hmyz s podielom na biotických činiteľoch 91,3%. Z regionálneho hľadiska boli najväčšie objemy spracované v okresoch Brezno, Čadca, Námestovo, Žilina a Liptovský Mikuláš.“
A.Kunca zdôraznil, že po kulminácii náhodnej vykonanej ťažby v roku 2018 (5,72 mil. m3) bol rok 2022 štvrtým rokom s postupným poklesom náhodnej vykonanej ťažby, ktorý v minulom roku predstavoval podiel na celkovej ťažbe 35,1%. Podobne nízky podiel náhodnej vykonanej ťažby bol naposledy ešte v roku 2002 na úrovni 33,7%.
Pozoruhodným faktom podľa tímu Lesníckej ochranárskej služby je, že náhodná vykonaná ťažba, spôsobená abiotickými škodlivými činiteľmi, bola najnižšia od roku 1974, teda po 48 rokoch. Za pozornosť stojí aj vysoký objem krádeží dreva, ktorých bolo 4,7-krát viac ako v roku 2021, teda trojnásobok dlhodobého priemeru.
Ďalšie zaujímavé informácie o priebehu konferencie APOL 2023 si budete môcť prečítať v časopise LES & Letokruhy.
Jozef Marko