Riport: Košickí mestskí lesníci vracajú jedľu do porastov v oplôtkoch
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na Valentína je v lesných porastoch vo vyšších polohách Polesia Čermeľ Mestských lesov Košice ešte kde-tu snehová pokrývka. Kráčame s vedúcim polesia Ing. Petrom Szarkom prudko stúpajúcou zvážnicou k obnovnému prvku s bukovým zmladením. V jeho centre je kruhový oplôtok, v ktorom vidieť pomedzi prirodzene zmladené jedince buka na jeseň vysadené jedľové sadenice.
„Bukové zmladenie vo vnútri zčasti chráni sadenice jedle, ktoré potrebujú byť v mladom veku v tieni. Postupne budeme buka z oplôtku vystrihávať a vyžínať burinu. Bez oplôtkov by sme sem jedľu na tieto miesta nedostali. Zver by ju na druhý deň po vysadení našla a vytrhala alebo ohrýzla.
Tento oplôtok je trojárový, maximálne budujeme šesťárové oplôtky, pretože v maloplošných oplôtkoch je jednoduchšia údržba ako vo veľkoplošných. Používame dubové koly z vlastnej produkcie, hlboko zapustené do zeme, ktoré by mali vydržať 10 – 15 rokov. Samozrejme, oplotenie musíme pravidelne kontrolovať a udržiavať, pretože zver ho bude určite atakovať a snažiť sa dostať dovnútra,“ hovorí P. Szarka.
Oplotenie má dvojmetrovú výšku a podľa slov môjho sprievodcu ho vysoká zver nepreskočí. A vzhľadom na to, že dookola je len mladina, nehrozí ani poškodenie oplotenia pádom stromu z jeho bezprostrednej blízkosti. „Máme aj také oplôtky s jedľou, ktoré sú umiestnené pod zatienením starých stromov buka alebo jedle. Tam je ale riziko, že oplotenie poškodí pád stromu,“ dodáva P. Szarka.
Skúsený lesník je presvedčený o tom, že budovanie takýchto oplôtkov, v tomto prípade aj v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, je jedinou efektívnou cestou ako dostať jedľu v lokalitách s vysokým stavmi zveri naspäť do porastov. Na individuálnu ochranu po ošetrení rastových vrcholov sadeníc jedle si zver po čase podľa jeho slov zvykne a ďalej ich poškodzuje.
Jozef Marko