Riport: Bezzásah nesmie ohroziť životy a zdravie turistov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pod majestátnym vrchom Slemä v Nízkych Tatrách, nad Poľanou Brtkovica, v nadmorskej výške cca 1 100 m n. m. je postavená zrubová chata v majetku Urbárskeho pozemkového spoločenstva Liptovská Porúbka. Jeho predseda Ing. Miroslav Haluška hovorí, že jej pravidelnými návštevníkmi bývajú aj piati muži z Bratislavy, ktorí sem prichádzajú iba so svojimi deťmi a vždy im pripravia v prekrásnom prírodnom prostredí zaujímavý zážitkový program. Aká to podobnosť s najúspešnejšou česloslovenskou komédiou minulého storočia S tebou mě baví svět a legendárnou Apaluchou, usmejem sa.
Rozhliadam sa okolo seba a počúvam, že okolitá nádherná príroda poskytuje množstvo možností na kratšie či dlhšie turistické výlety. Turistické vyznačené trasy vedú na hrebeň Nízkych Tatier, do Malužinej a Nižnej Boce. Obľúbená turistická trasa je na vrch Slemä (1 584 m n.m.), kde sú pozostatky havarovaného lietadla z 2. svetovej vojny a pokračuje ďalej na vrch Ohnište (1 533 m n.m.). Národná prírodná rezervácia Ohnište s výmerou viac ako 850 hektárov zahŕňa obidva tieto masívy. Samozrejme, platí v nej najprísnejší, 5. stupeň ochrany prírody s bezzásahovým režimom.
A tu je problém, na ktorý upozorňuje Ing. Haluška. Lesné porasty v Národnej prírodnej rezervácii Ohnište vo vlastníctve urbáru z Liptovskej Porúbky napadá a požiera lykožrút. Smreky aj v bezprostrednej blízkosti exponovaného turistického chodníka postupne odumierajú a sucháre budú čoskoro predstavovať veľké ohrozenie životov a zdravia turistov. A pretože zo zákona nesú zodpovednosť urbárnici, snažia sa na Správe Národného parku Nízke Tatry dosiahnuť, aby mohli napadnuté a schnúce stromy v okolí turistického chodníka včas spracovať. Ing. Haluška hovorí, že ak povolenie od ochranárov nedostanú, budú na jar budúceho roka nútení turistický chodník uzavrieť.
Skúsenosť štátnych lesníkov z TANAP-u z minulého roka potvrdzuje, že ide o jediný správny postup, pretože bezzásahový režim nesmie ohrozovať životy a zdravie turistov. Na jar totiž museli uzavrieť jeden z najnavštevovanejších turistických chodníkov v TANAP-e v Javorovej doline, pretože ochranári nesúhlasili s odstránením nebezpečných suchárov z bezprostredného okolia chodníka. Na jeseň stačilo, že do odmumierajúcich smrečín fúkol vietor a dva sucháre padli na chodník v Javorovej doline. Vďaka zodpovednému a prezieravému rozhodnutiu lesníkov zo Štátnych lesov TANAP-u nikoho neohrozili. Až potom ochranári súhlasili s odstránením suchárov a turistický chodník v Javorovej doline bol opäť sprístupnený verejnosti.
Jozef Marko