Riport: Aktuálne problémy v ochrane lesa 2024 - o kalamite Alžbeta po dvoch desaťročiach, premnožení podkôrneho hmyzu a nových hrozbách pre zdravie lesa
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V Hornom Smokovci dnes začal 33. ročník medzinárodnej konferencie Aktuálne problémy v ochrane lesa (APOL) 2024. Organizátorom najväčšej odbornej lesníckej konferencie na Slovensku je Národné lesnícke centrum - Lesnícky výskumný ústav Zvolen, Odbor ochrany lesa, zabezpečujúci úlohy Lesníckej ochranárskej služby. Počas dvoch dní odznie na konferencii v šiestich rokovacích blokoch celkovo 28 prezentácií odborníkov z Česka, Poľska a Slovenska.
Cieľom konferencie, ktorej sa zúčastňuje viac ako 200 zástupcov vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, štátnej správy lesného hospodárstva a ochrany životného prostredia, štátnych a neštátnych lesníckych subjektov, štátnej ochrany prírody i odborných organizácií, je podľa organizátorov poskytnúť účastníkom aktuálne informácie o problémoch ochrany lesa tak, ako ich registrovala na Slovensku v uplynulom roku Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica, porovnanie so situáciou v Českej republike a Poľsku.
Ďalej informácie o situácii v lesoch poškodených pred 20-timi rokmi vetrovou kalamitou Alžbeta, premnožení podkôrneho hmyzu v smrečinách, zvlášť na Horehroní, zdravotnom stave lesov ovplyvnených suchom a ohrození oslabených porastov sekundárnymi škodlivými činiteľmi, ako aj o nových hrozbách pre zdravie lesa v podobe premnožujúceho sa lykožrúta bukového.
„Posledný blok konferencie bude venovaný 30. výročiu založenia Lesníckej ochranárskej služby v roku 1994. Kto bol iniciátorom, aké boli dôvody založenia Lesníckej ochranárskej služby, aké úlohy v priebehu tridsiatich rokov riešili špecialisti Lesníckej ochranárskej služby a ako táto inštitúcia spolupracovala s lesníckou prevádzkou, to bude predmetom prezentácií našich špecialistov,“ povedal vedúci Lesníckej ochranárskej služby Ing. Andrej Kunca, PhD.
V úvodnej prezentácii na konferencii APOL 2024 13-členný kolektív Lesníckej ochranárskej služby prezentoval Problémy ochrany lesa v roku 2023 a prognózu na rok 2024. Autori skonštatovali, že v minulom roku bolo náhodnou vykonanou ťažbou vyťažených 3,50 mil. m3 drevnej hmoty, čo je o 0,75 mil. m3 viac ako v roku 2022. Po kulminácii náhodnej vykonanej ťažby v roku 2018 (5,72 mil. m3) a postupnom poklese do roka 2022 (2,75 m3) nastal v roku 2023 opätovný nárast náhodnej vykonanej ťažby, pričom jej podiel na celkovej ťažbe bol 46,7 %.
„Rok 2023 bol rokom, keď sa rozvíjalo kalamitné premnoženie podkôrneho hmyzu na smreku na Horehroní. Bol to rok, kedy sa ešte dalo zabrániť katastrofickému scenáru riešenia kalamity v roku 2024. Nepodarilo sa a k obnove porastov na Horehroní tak dochádza cez spracovávanie náhodnej ťažby na veľkých plochách a jednom-dvoch rokoch.
Treba v tomto území očakávať problémy s dostatkom sadeníc, ich ochranou pred hmyzími škodcami, zverou, nežiaducou vegetáciou a slnečným žiarením. Všetky práce súvisiace so zalesňovaním budú musieť byť realizované v čo najkratšom čase, aby sa znížilo riziko vodnej erózie pôdy.
Aby starostí v slovenských lesoch nebolo málo, už v roku 2024 sa rozbieha kalamitné premnoženie podkôrneho hmyzu v smrečinách na Orave, Kysuciach, Západných Tatrách a aj v iných smrekových regiónoch. Ani v tejto situácii to však nie je neriešiteľný problém a systematickou prácou vzniknú v týchto kalamitných oblastiach nové lesy so stabilnejšiu drevinovou štruktúrou,“ uviedli v závere prezentácie odborníci z Lesníckej ochranárskej služby.
Jozef Marko