Reportéri RTVS o pochybných praktikách pri spracovaní kalamity na Horehroní: Kontroly, štátny audit, bagatelizácia tvrdení, nenáležité výhody, trestné oznámenie a obavy svedkov o prácu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Publicistická relácia RTVS Reportéri sa venovala aktuálnej lesníckej téme v príspevku nazvanom: Kalamite lykožrúta na Horehroní sa vraj dalo predísť, zlyhať mal správca. RTVS odhalila aj pochybné praktiky. Podtitul reportáže znel Kalamita nabrala enormné rozmery.
„Pýcha Slovenska. Aj takto mnohí nazývali lesy na Horehroní. Majestátne smreky napadol lykožrút, zničených je milión kubíkov stromov. Katastrofa nabrala enormné rozmery a mimoriadna situácia je okrem okresu Brezno vyhlásená už aj v okresom Revúca a Detva.
Na pozadí prírodnej pohromy sa však vynárajú podivné praktiky bývalých zodpovedných, ktorí od nešťastia dávajú ruky preč. Reportéri RTVS pátrali po tom, čo kalamitu spôsobilo a prečo ju neodstraňovali tak rýchlo, ako mohli. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč hovorí o vážnej situácii, za ktorú podľa poslanca Alojza Hlinu môžu lesníci,“ uvádza RTVS reportáž, z ktorej vyberáme niekoľko pasáží. Pod článkom nájdete link na celý článok a odvysielaný príspevok v relácii Reportéri.
Ako uviedol bývalý riaditeľ OZ Horehronie Kovalčík vykonali sa interné kontroly aj štátny audit. Nič sa však nepotvrdilo. Mičovský ml. hovorí o bagatelizácii jeho zistení aj zo strany orgánu štátnej správy na úseku lesného hospodárstva. „Vo svojom stanovisku len sucho skonštatoval, že ja som nemal právo skonštatovať porušenie zákona a ich štátny dozor moje výsledky kontroly nepotvrdil,“ priblížil.
Dodal, že všetky porasty, v ktorých sa lykožrút vyskytoval, boli v v prvom stupni ochrany prírody. „Všetko bolo na nás, a preto si myslím, že aj celá ako keby vina spadá na nás na lesníkov, ktorí sme túto situáciu nezvládli,“ podotkol. Podľa živnostníka, ktorý na území pracuje, ochranári viackrát zakázali výrub. A to pre výskyt istého druhu netopiera či hlucháňa. Takéto obmedzenie ťažby Štátna ochrana prírody poprela.
LESY Slovenskej republiky uzatvárajú na základe verejných súťaží rámcové dohody s dodávateľmi, ktorí v lesoch drevo ťažia. Víťazné firmy majú subdodávateľov. Jedným z nich bol aj pán Kováčik. Porozprával nám o neštandardných postupoch správcu. Za to, že na území môžu podnikatelia ťažiť, si mal správca údajne uplatňovať nenáležité výhody. Z každého vyťaženého kubíka dreva vraj lesníci odvádzali 20 centov. „Vedúci lesnej správy v roku 2018 zvolal stretnutie, kde povedal, že sa bude sťahovať 20 centov od kubíka. On to nazval ako odmenu pre ekonómku. Mňa to stálo 8 500 eur za 3,5 roka,“ priblížil Kováčik.
Vedúci Lesnej správy Šaling Tomkuliak poprel, žeby 20 centov za kubík poberal. Obvinenia označil a urážlivé. „Pán Kováčik mal stroje, mal kapacity, mal ľudí a zo strany vedúceho lesnej správy Šaling mu bolo vyslovene znemožňované tú kalamitu začať spracúvať,“ povedal Mičovský ml. Kováčik navyše podal na Tomkuliaka trestné oznámenie, avšak neuspel. Podľa neho svedkovia nehovorili pri výpovediach úplnú pravdu, keďže sa báli o prácu.
Link na článok a reportáž: Kalamite lykožrúta na Horehroní sa vraj dalo predísť - Správy RTVS