Rehabilitačná stanica pre kamzíky v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina: Bizarný príbeh o narábaní s verejnými financiami a nedodržiavaní zákonov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Prednosta Okresného úradu v Poprade Jozef Bednár podal verejný podnet generálnemu prokurátorovi SR v súvislosti s výstavbou rehabilitačnej stanice pre kamzíky v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina v roku 2019. TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk po dnešnej tlačovej konferencii Jozefa Bednára.
Včera večer J. Bednár publikoval blog na stránke denníka SME, ktorý nazval: Rehabilitačná stanica pre kamzíky či najdrahší záhradný domček na Slovensku či sofistikovaný podvod s požehnaním MŽP za vlád Fica a Pellegriniho? Podtitulok blogu znie: Úvod do príbehu, ktorý nie je len o Pavlovi Majkovi z Liptovského Mikuláša.
„Jednému zo svedkov týchto čudných príbehov o neobmedzených možnostiach pre vyvolených je Tichá dolina v Tatrách. Tá ticho mlčí o okolnostiach ako v nej vyrástol zvláštny drevený domček so solárnymi panelmi neobvykle obtočený elektrickým ohradníkom. Na domčeku nenájdete žiadnu informáciu o jeho využití, tá sa však dá pekne identifikovať pomocou internetu a zverejnených dokumentov. Dozviete sa ako sa v tom domčeku zachraňujú alebo presnejšie povedané nezachraňujú hendikepované kamzíky.
Keď si prečítate celý tento článok (a zároveň verejný podnet generálnemu prokurátorovi na preskúmanie zákonnosti) a pozriete si aj sprievodné internetové linky ako dôkazy, zistíte, že nič v tomto príbehu nie je vymyslené a nikto sa nesnaží jeho prezentáciou niekoho očierniť alebo obviňovať, ale len dať dokopy jeden bizarný príbeh o narábaní s verejnými financiami a nedodržiavaní zákonov.
Pre pochopenie príbehu spomínam v ďalšom texte mnohé dokumenty ako faktúry, rozhodnutia, čestné vyhlásenia, žiadosti o dotáciu a pod. Tieto nie sú zverejnené na internete, preto pre objektivitu a úplnosť rekonštrukcie príbehu z Tichej doliny boli vyžiadané od Ministerstva životného prostredia SR, Environmentálneho fondu a iných relevantných štátnych inštitúcií na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Každý občan aj prokuratúra si o ich kópie môže požiadať príslušnú štátnu inštitúciu tak ako som urobil ja. V prípade záujmu, viem na požiadanie poskytnúť kópie spomínaných dokumentov a uviesť zdroj štátnej inštitúcie, ktorá daný dokument poskytla. Keďže ide o stovky strán rôznych dokumentov z praktického hľadiska by ich zverejnenie bolo kontraproduktívne,“ napísal v úvode blogu J. Bednár.
Link na celý článok: