Reakcia: Včelári by nemali pripustiť prijatie hlúpeho zákona, namiereného proti ľuďom na vidieku
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Keď som si včera prečítal správu o pokuse obmedziť niektorými poslancami včelárenie, ostal som v úžase. Jednoznačne takýto krok môže vymyslieť iba človek, ktorý pozná včelu len z kresleného filmu o včielke Maji a jej kamarátovi Vilkovi. Včelárim už viac ako 20 rokov od náhlej smrti môjho otca, od ktorého som zdedil približne 50 rodín a tento stav popri práci stále udržujem. Myslím, že sa už môžem pokladať za dostatočne skúseného včelára.
Ako si to vlastne páni poslanci predstavujú? Budú jednotlivým včelárom diktovať, koľko môžu mať rodín alebo kde budú včeláriť? Mnohé obce majú malý kataster, najmä ak ide viac o poľnohospodársku ako lesnatú krajinu. Obce, ktoré majú vo svojom katastri dostatok lesnej pôdy, majú kataster celkom veľký. Včelárim v Muráni, ktorý má lesov veľa a teda je veľký aj kataster.
Bývam ale v Muránskej Dlhej Lúke, kde by na kataster mohlo byť chovaných len 37 včelstiev. Teraz tam chovajú kolegovia dohromady takmer 100 rodín. Jeden z kolegov sa venuje iba včeláreniu. Mal by znížiť počet rodín a ísť sa prihlásiť na úrad práce? Alebo by mal včelstvá presťahovať inam a založiť novú včelnicu? Nebohý otec mi často spomínal, že pamätá dobu, keď bolo v obci 200 rodín včelstiev.
Včelárim v oblasti, kde je znáška rozložená na približne 2,5 mesiaca. Aj keď nie je znáška silná, včielky majú v prírode stále niečo „pod zub“ a nehladujú. Čo ale budú robiť včelári z južnejších oblastí, kde je tá znáška síce silnejšia, ale oveľa kratšia? Budú musieť opustiť kočovanie a zrušiť zariadenia na kočovanie? Pre mnohých je včelárstvo hlavným zdrojom príjmu pre celú rodinu.
Vďaka biodiverzite má Slovensko jeden z najkvalitnejších medov a verím, že aj najčistejších voči antibiotikám. Budeme však radšej dovážať medy z EÚ a mimo EÚ? Alebo ide o skrytú podporu hypermarketov?
Včeláriť nedokáže hocikto. Nie je to ľahká práca. Najviac práce pri včelách je, keď je najteplejšie počasie. Preto si myslím, že miesto takéhoto návrhu zákona by mala byť na Slovensku väčšia podpora vo výchove mladých včelárov a väčšia materiálna podpora pre začínajúcich včelárov. Najmä tí majú pomerne vysoké investičné náklady na zriadenie včelnice a získanie včelstiev.
Rovnako by mala spoločnosť preukazovať včeláreniu väčšiu úctu a popularitu. Česť a vďaku všetkým kolegom včelárom, ktorí sa snažia včelárstvo spopularizovať a vychovávať mladých včelárov. Med je pritom jednou z najzdravších potravín a má aj vynikajúce antibakteriálne účinky.
Rovnako je výborný aj obnôžkový peľ, ktorý hlavne v tejto pandemickej dobe výborne podporuje vznik imunity. Najliečivejšie je však žihadlo, ale to dostane väčšinou len včelár.
Myslím, že včelári by nemali ostať ticho a pripustiť prijatie hlúpeho zákona, namiereného proti ľuďom na vidieku.
Ing. Marek Nosko