Reakcia: Keď sme v minulosti mohli vyvážať napríklad rysy, prečo nie teraz medvede?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zaujal ma článok, uverejnený na stránke Lesmedium.sk o medveďoch a o ich prípadnom vývoze. Z tohto dôvodu som sa rozhodol zareagovať. Celý život rád chodím do lesa a hlavne na huby. Posledné roky sa už naozaj bojím v lese kvôli možným stretom s medveďmi. Mám pritom s medveďmi vďaka lesníckej a poľovníckej praxi veľa skúseností.
Najhoršie na medveďoch je, že vďaka ich premnoženiu majú každý rok menší priestor na obživu. Preto sa približujú k ľudským obydliam. Samozrejme, kvôli tomu strácajú plachosť a nebezpečný stret ľudí s medveďmi je čoraz častejší.
Aj minulý rok som mal prekvapivý zážitok. Šiel som na huby a asi hodinu som za nimi chodil ponad cestu so zaparkovaným autom. Už prestávali rásť, tak som veľa nenašiel. Rozhodol som sa preto ísť hľadať huby aj popod cestou so zaparkovaným autom.
Medveďa som síce nevidel, ale podľa zápachu na jeho ležovisku a podľa praskania vetvičiek pri jeho odchode, som presvedčený, že sa naozaj jednalo o medveďa. Musel byť starý a veľký, lebo sa ma vôbec nebál. Iste o mne musel vedieť aj kvôli hluku od prichádzajúceho auta.
Tých stretov s medveďmi sa do médií dostane len zlomok. Aj kolega lesník v sedle medzi dedinami, vzdialenými pár stovák metrov, takmer čelil kontaktu s medvedicou a samcom, ktorý bol kvôli ruji v jej prítomnosti.
Som presvedčený, že medveď do slovenských lesov patrí a som rád, že sa v našich lesoch vyskytuje. Nie sme však riedko osídlená krajina. Mimo veľkých komplexov lesa je každých 5 kilometrov dedina alebo mesto.
Či chceme alebo nie, popri poľovnom obhospodarovaní inej lesnej zveri budeme nútení zasahovať aj do početnosti medvedej populácie. Čím skôr to pochopíme, tým to bude lepšie aj pre medveďa, ktorý potom nájde dostatok potravy v lese a nebude musieť riskovať stret s človekom.
Myslím, že vyviezť do zahraničia časť populácie medveďa je dobrá myšlienka. Samozrejme nie takého, ktorý sa správa synantropne. Rovnako by sa pravdepodobne správal aj v zahraničí. Také jedince musia byť odstránené, trebárs aj zásahovým tímom, plateným zo štátneho rozpočtu.
Máme však dostatok trojročných medveďov, ktoré by sa vďaka ich neskúsenosti odchytávali ľahšie. Jednoduchší by bol kvôli ich hmotnosti aj transport. Keď sme v minulosti mohli vyvážať napríklad rysy, prečo nie teraz medvede?
A čo tak využiť oba spôsoby? Aj odstraňovať synantropné jedince, aj vyvážať mladé medvede do zahraničia.
Ing. Marek Nosko