Reagujú aj účastníci odborného seminára
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Účastníci medzinárodného seminára „Aktuálne problémy v ochrane lesa 2007“, ktorý sa konal 12. 4. 2007 vo Zvolene, sa tiež vyjadrili k problematike realizácie opatrení v Tichej doline a Kôprovej doline súvisiacich s odstraňovaním následkov vetrovej kalamity z 19. novembra 2004.
Účastníci seminára podporujú realizáciu manažmentových opatrení na území Tichej doliny a Kôprovej doliny, v treom a štvrtom stupni ochrany prírody, vedúce k eliminácii a minimalizácii pôsobenia škodlivých činiteľov na okolité lesné ekosystémy.
Jednoznačne podporujú realizáciu manažmentových opatrení, ktoré samotné, resp. v kombinácii s inou činnosou sú preventívneho charakteru a nespôsobia podstatné zmeny v biologickej rozmanitosti, štruktúre a vo funkcii ekosystémov, a ktoré boli predmetom Štúdie posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti na priaznivý stav predmetu ochrany v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina a Národnej prírodnej rezervácii Kôprová dolina. Uplatňovanie týchto opatrení bolo predmetom posúdenia relevantnými a zodpovednými odbornými organizáciami rezortu životného prostredia (Štátna ochrana prírody) a rezortu pôdohospodárstva (Národné lesnícke centrum) disponujúcimi dostatočným odborným potenciálom, ktorý jednoznačne vytvára predpoklady pre správnu a objektívnu rozhodovaciu činnos kompetentných subjektov a orgánov štátnej správy.
Účastníci seminára odsudzujú presadzovanie osobných alebo úzko skupinových záujmov vybraných mimovládnych organizácií, nerešpektujúcich vedecky a odborne podložené argumentácie, oponujúcich nepodloženými faktami, zavádzaním a manipuláciou občianskej verejnosti.
Účastníci seminára rešpektujú bezzásahovos 5. stupňa ochrany, ako aj ústavné právo každého na priaznivé životné prostredie a povinnos každého chráni a zveľaďova životné prostredie a kultúrne dedičstvo. Jednoznačne podporujú ustanovenie čl. 44 ods. 3) Ústavy Slovenskej republiky, že „Nikto nesmie nad mieru ustanovenú zákonom ohrozova ani poškodzova životné prostredie, prírodné zdroje a kultúrne pamiatky“. Podporujú realizáciu preventívno - ochranných opatrení spočívajúcich v odstránení kalamitného dreva z územia s 3. a 4. stupňom ochrany prírody v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina a Národnej prírodnej rezervácii Kôprová dolina. Zároveň volajú po zodpovednosti mimovládnych organizácií vyvolávajúcich občiansku nespokojnos, šírenie nepodložených informácií a presadzovanie úzko skupinových záujmov na úkor stavu chránených území a uplatňovania vhodných opatrení aktívnej ochrany prírody.