Protipožiarne hliadky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Od začiatku tohto roku zaznamenali Štátne lesy Tatranského národného parku v ich spravovanom území TANAP-u štyri požiare.
Mladé lesné porasty na Kežmarských Žľaboch horeli na tom istom mieste ako v roku 2007. Tentoraz oheň poškodil takmer 33 hektárov umelo zalesnenej i prirodzene obnovenej kalamitnej lesnej plochy. Príčinou požiaru v národnom parku bolo vypaľovanie suchej trávy nad osadou Stráne pod Tatrami, okres Kežmarok.
Priama škoda bola vyčíslená na 25 000 eur, environmentálne škody sú nevyčísliteľné, a to aj z toho dôvodu, že ohňom bolo poškodené najmä prirodzené zmladenie na ploche takmer desa hektárov, zdôraznil ¼ubomír Diča zo ŠL TANAP-u. Riziko požiarov znásobuje aj zimný deficit zrážok a rozsiahle plochy suchej trávy a suchýchstromov.
"Tri zo spomínaných štyroch požiarov lesné porasty nezasiahli, príčina vzniku všetkých štyroch je však rovnaká, a to vypaľovanie suchej trávy nad podtatranskými osadami. Naši zamestnanci sa budú preto v teréne pohybova nielen v pracovných dňoch, ale aj počas voľných dní a sviatkov, a to predovšetkým počas teplých a suchých dní," upozornil ¼. Diča. K prevencii prispejú aj ŠL TANAPu dobudované protipožiarne pásy a prieseky, protipožiarne nádrže a vytvorený prístup k vodným tokom na odber vody požiarnymi vozidlami.
V rokoch 2005 až 2010 bolo na území TANAP-u v správe ŠL TANAP-u dohromady 26 požiarov, ktoré poškodili takmer 450 hektárov lesných pozemkov, pričom škody sa vyšplhali na viac ako 1,12 milióna eur. Extrémnym bol rok 2005, počas ktorého horelo až 12-krát. Najväčší požiar bol 30. júla, ktorý zasiahol 230 hektárov.
"Apelujeme na obyvateľov i návštevníkov TANAP-u, aby boli pri prechádzkach lesom či na lúkach opatrní a vyhli sa manipulácii s otvoreným ohňom. Páchateľ v takomto prípade nesie za svoj čin plnú trestnoprávnu zodpovednos," dodal ¼. Diča.
(Zdroj: Korzár, 8.4. 2011)