Proti ažbe na Poľane
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Viac ako 160 lesníkov, botanikov, zoológov a ďalších odborníkov sa postavilo proti chystanej ažbe dreva v pralesoch Národnej prírodnej rezervácie Zadná Poľana.
ažba porastov napadnutých lykožrútom v chránenom území, ktorú povolilo ministerstvo životného prostredia, podľa nich vážne naruší prirodzené ekologické väzby a nenávratne pralesy poškodí.
Vyzvali preto ministrov životného prostredia, pôdohospodárstva a riaditeľa Lesov SR, aby jej zabránili.
„Žiadame, aby ste pomohli zamedzi vykonaniu tohto rozhodnutia, ktoré by malo za následok nenávratné škody na cennom prírodnom dedičstve Slovenska,“ píše sa vo výzve. Odborníci zároveň žiadajú, aby do preskúmania povolenia ažby boli zapojení aj experti z oblasti prírodných vied.
Lesy podľa hovorkyne Veroniky Petríkovej ažbu zatiaľ nezačali, no výnimku považujú za platnú. „Trváme na tom, že zasiahnuté stromy treba vyaži, je tam už 30 percent poškodených porastov,“ povedala V. Petríková. O podrobnostiach prác sa lesníci chcú dohodnú s vedením Chránenej krajinnej oblasti Poľana na budúci týždeň.
Ochranári a verejnos už v minulosti protestovali proti ažbe porastov napadnutých lykožrútom v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách. Podľa koordinátora projektu Ochrana pralesov Slovenska a bývalého riaditeľa Národného parku Nízke Tatry Mariána Jasíka sú však na Poľane lesy cennejšie, lebo sú na rozdiel od tatranských dolín 200 rokov staré.
„Les sa navyše z kalamity už začal prebúdza a niektoré zasiahnuté časti sú už znova zarastené,“ tvrdí M. Jasík. Problémom je podľa neho aj to, že ministerstvo v povolení na ažbu neuviedlo limit na množstvo vyaženého dreva.
Národná prírodná rezervácia Zadná Poľana, je s výmerou 855 hektárov najväčším chráneným územím, zameraným na ochranu pralesov na Slovensku. Od roku 1990 je súčasou jadrovej zóny biosférickej rezervácie Poľana v programe Človek a biosféra organizácie UNESCO. Je začlenená do celoeurópskej siete NATURA 2000.
(Zdroj: Pravda, čtk, 21.4.2010)