Problém s nedostatkom palivového dreva: Riešením je podľa envirorezortu regulácia vývozu, lesníci trvajú na spracovaní kalamít
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred vývozom dreva do zahraničia by mali byť uprednostnené slovenské domácnosti. Envirorezort navrhol kontrolovať vývoz dreva do zahraničia, naopak lesníci navrhli spracovať kalamity. Záujem o palivové drevo je obrovský a už teraz je ho nedostatok. Téme sa včera večer venovala hlavná spravodajská relácia verejnoprávnej RTVS. Slovenská lesnícka komora na reportáž upozornila na sociálnej sieti.
Na úvod v nej odznelo, žeb dopyt po palivovom dreve vysoko prevyšuje ponuku. Enormný záujem je o odpad z drevárskej výroby, ľudia nakupujú aj odrezky. Podľa predsedu Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislava Janiša je realita taká, že biomasa a palivové drevo sa skupuje a vyváža zo Slovenska, resp. chodia kamióny zo zahraničia a skupujú slovenské drevo.
Predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai potvrdil, že obchodníci nakupujú od lesníckych subjektov nie palivové drevo, prerábajú ho na drevo palivové a vyvážajú von.
Podľa ministerstva životného prostredia chýba kontrolný mechanizmus, ktorý by umožňoval v reálnom čase sledovať množstvá a toky dreva, ktoré sa vyváža do zahraničia, vyjadril sa v reportáži štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča.
K dispozícii sú údaje z vlaňajšieho roka, ktoré hovoria o tom, že na Slovensko sa viac dreva doviezlo ako vyviezlo, no podľa envirorezortu vstúpila tento rok do hry nová premenná – vojna na Ukrajine. „Výrazne obmedzí, ak nie úplne vylúči dovoz dreva z ruských, ukrajinských a bieloruských trhov na Slovensko,“ povedal Michal Kiča.
„Kebyže vláda prijme uznesenie o všeobecnom hospodárskom záujme, zadefinuje počty dreva a biomasy, ktoré musia ostať na Slovensku, aby ľudia v zime nepomrzli,“ dodal Stanislav Janiš.
Regulácii vývozu dreva podľa hovorcu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Andreja Wallnera bránia európske pravidlá voľného pohybu tovaru, služieb, kapitálu a osôb medzi členskými štátmi Európskej únie.
„Cesta z tejto situácie určite nie je cez reguláciu vývozu. Z nášho pohľadu je prioritou číslo jedna spracovanie kalamity,“ zdôraznil Igor Viszlai.