Pripravujú zásah na Zadnej Poľane
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na základe výnimky ministerstva životného prostredia začali š.p. Lesy SR pripravova realizáciu ochranných opatrení v poškodených porastoch na Zadnej Poľane, kde sú niektoré jednotky lesného porastu napadnuté lykožrútom na 90 percent.
Legislatíva Slovenskej republiky upravuje povinnosti obhospodarovateľov lesov v záujme zabezpečenia ich priaznivého stavu hneď dvojnásobne. Z hľadiska hospodárenia musí hospodár zamedzi rozširovaniu podkôrnikovej kalamity a pre ochranu životného prostredia musí zachráni európsky biotop – smrekový porast.
„Nemáme záujem aži na Zadnej Poľane drevo pre zisk, len musíme zabezpeči, aby sa lykožrút nešíril z V. pásma ochrany prírody do okolitých hospodárskych lesov a tiež aby nezničil biotopy, vďaka ktorým je Zadná Poľana taká vzácna,“ komentuje prípravné práce Ing. Peter Morong, rozvojovo technický riaditeľ š.p. Lesy SR.
V utorok 27. apríla 2010 sa na pracovnom stretnutí v Kriváni dohodli zástupcovia Štátnej ochrany prírody, š.p. Lesy SR a Lesoochranárskej služby, že tri pracovné skupiny zložené zo zástupcov všetkých zúčastnených organizácií vypracujú do 14. mája 2010 komplexný materiál s podrobným popisom každej napadnutej jednotky lesného porastu na Zadnej Poľane, aj s analýzou suchého porastu, vyznačením živých chrobačiarov, návrhom opatrení a technológie odkôrnenia a ažby.
Následne sa 17.mája 2010 stanoví podľa naliehavosti záchrany smrekového porastu presný harmonogram odkôrnenia a ažby.
„Dúfam, že sa nebudeme sedemnásteho bavi o tom, či je výnimka ministerstva právoplatná alebo nie. Chceme sa dohodnú, kde začne realizácia záchrany aj s použitím motorových píl,“ pripomína P. Morong.
Ostáva vyrieši ako sa naloží s vyaženým a odkôrneným drevom. V záujme uplatňovania enviromentálnych postupov navrhuje š.p. Lesy SR, aby v niektorých porastoch bolo vyažené a očistené drevo ponechané v poraste. Chcú preto žiada ministerstvo životného prostredia o dotáciu na záchranu smrekových biotopov.
lsr