Príbeh zdravého a zeleného lesa: Kto ho začína, kým pokračuje a kde končí
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ľudia, ktorí sú presvedčení o tom, že les rastie sám a nepotrebuje na to lesníkov, nevnímajú jeho príbeh ako súčasť prírody, spoločnosti a ekonomiky krajiny, v ktorej žijú. Nerozumejú a niektorí akoby ani nechceli porozumieť tomu, že príbeh lesa je súčasťou príbehu každého z nás.
My všetci potrebujeme zdravé a zelené lesy nielen kvôli čistému vzduchu, pitnej vode, ukladaniu uhlíka a aktívnemu oddychu, ale z odborne obhospodarovaných lesov získavame aj jedinú obnoviteľnú surovinu - kvalitné drevo. Drevo, ktoré zhodnocujeme do takého množstva výrobkov, materiálov, tovarov a služieb, že sa nikto z nás bez neho v každodennom živote jednoducho nezaobíde.
Preto je príbeh lesa nielen o druhovej rozmanitosti rastlín a živočíchov, ale je aj rovnocenným príbehom ľudí, ktorí pracujú v lese a s drevom. Je to najmä príbeh vlastníkov lesov, odborných lesných hospodárov a lesníkov, lesníckych výskumníkov a vedcov, lesných robotníkov, podnikateľov v lesnom hospodárstve a spracovateľov dreva – výrobcov reziva, dyhy, preglejky, papiera, nábytku, lepených profilov, podláh, obkladov, okien, drevostavieb, drevených konštrukcií a ešte mnohého iného.
Príbehom, ktorý začína zberom semien lesných drevín, pestovaním sadeníc, zalesňovaním, podporou prirodzeného zmladenia, výchovou mladých lesných porastov a ochranou lesných kultúr. To všetko zabezpečujú lesníci, hospodáriaci v lesoch trvalo udržateľným spôsobom.
Príbeh pokračuje mimoriadne nebezpečnou a fyzicky náročnou prácou pri ťažbe a približovaní dreva, v prerezávkach a prebierkach, v obnovovaných porastoch a kalamitách, s vyvrátenými a polámanými stromami, suchármi či jedincami napadnutými lykožrútom. Za každého počasia, v zime - v lete, v mrazoch aj horúčavách. V náročných terénoch a s obrovským rizikom, že strom môže zareagovať inak ako ľudia očakávajú.
Príbeh lesa končí spracovaním dreva a predsa nekončí nikdy, pretože na mieste starého vyrastie les nový. Mladý rastie už vtedy, keď pôvodný dospieva, ak mu v tom nezabráni kalamita a ak lesníci majú možnosť pestovať les zelený a zdravý, odolný a stabilný, plnohodnotne plniaci všetky produkčné a mimoprodukčné funkcie. Všetky funkcie.
Príbeh lesa pôsobí veľmi jednoducho na tých, ktorí v ňom iba relaxujú, zbierajú huby, lesné plody, bicyklujú po lesných cestách, bežkujú na lyžiach alebo sa venujú pešej turistike. Ľudia, ktorí príbeh lesa denne vytvárajú tak, aby slúžil nám všetkým ale vedia, že práca s lesom a drevom je veľmi náročná, komplikovaná, kreatívna, ale zároveň ovplyvnená množstvom abiotických a biotických škodlivých činiteľov, ktorými sú najmä vietor, sneh, námraza, sucho, podkôrny a drevokazný hmyz, hubové ochorenia a premnožená zver.
Ak chcú, aby aj laická verejnosť pochopila úplný príbeh lesa, ktorý je tu pre prírodu, spoločnosť aj ekonomiku tejto krajiny, mali by ho rozprávať nie každý za seba, ale vcelku, kompletný, od začiatku do konca, od A po Z. Teda od semienka, semenáčika a sadenice lesných drevín až po fascinujúcu drevenú konštrukciu športovej haly alebo unikátny drevený most pre chodcov a cyklistov nad riekou. Kiež by sa to aktérom príbehu lesa čo najskôr podarilo, aby verejnosť významu ich práce plne porozumela.
Jozef Marko