Predseda parlamentu o reforme národných parkov: Nesmie poškodiť súkromných vlastníkov pôdy a ohroziť zamestnanosť
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Reforma národných parkov a systémové zmeny v ochrane prírody dominovali debate medzi poslancami parlamentu, ochranármi, lesníkmi, neštátnymi vlastníkmi lesov, ale aj vedcami a občianskymi aktivistami. Podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy ministra životného prostredia Jána Budaja v bratislavskom hoteli Bôrik. Envirorezort uverejnil tlačovú správu o podujatí na svojej internetovej stránke.
Ministerstvo životného prostredia v nej uviedlo, že považuje stretnutie kľúčových aktérov ochrany prírody za štart dialógu, ktorý v konečnom dôsledku pomôže pri transformácii národných parkov na životaschopné organizácie po vzore svetových národných parkov. Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja je dôležité, aby sa transformácia národných parkov na Slovensku mohla realizovať k 1. januáru budúceho roka.
Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára Slovensko má 12,5 krát väčšiu výmeru národných parkov ako Nemecko. „Očakávam odborné diskusie v prospech záujmov občanov Slovenska a bez ohrozenia zamestnanosti a straty práce v regiónoch. Taktiež nesmieme poškodiť súkromných vlastníkov pôdy, ktorí ju obhospodarujú po stáročia. Ak budú tieto body naplnené, legislatíva má našu podporu,“ uviedol predseda parlamentu Boris Kollár.
MŽP presadzuje jednotnú správu území po vzore riadenia národných parkov v iných krajinách. Kľúčovým nástrojom na naštartovanie reformných zmien je prevod správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR. Prevod lesných pozemkov v národných parkoch predstavuje necelých 19 % z celkovej výmery lesov. V súčasnosti spravovanie území v národných parkov vykonávajú viaceré štátne organizácie. „V ochrane prírody presadzujeme systémové zmeny, ktoré sú nevyhnutné pre budúce zachovanie národných parkov. Ťažba dreva sa v týchto vzácnych územiach zosúladí so zachovaním prírodného bohatstva,“ zdôraznil minister Budaj.
Podľa ministra Jána Budaja do národných parkov neodmysliteľne patria aj lesníci. „Na ministerstve si vážime prácu všetkých lesníkov, ktorí sa podieľajú na udržateľnom obhospodarovaní lesov v národných parkoch a reforma počíta s nimi. Národné parky však nebudú slúžiť ako zdroj dreva pre zahraničie,“ podčiarkol minister. Model transformácie národných parkov ráta s prechodným obdobím niekoľkých rokov, počas ktorých sa postupne utlmí ťažba a v bezzásahových územiach sa úplne vylúči. V ostatných územiach národného parku sa bude vykonávať prírode blízke obhospodarovanie lesa.