Predbežné údaje o škodách
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Lesníci zo štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici dosiaľ upresnili objem kalamitného dreva po víchrici Emma na približne 70 000 kubických metrov (m3).
Najväčšie škody zanechala víchrica v lesoch v správe Odštepných závodoch Šaštín (9 000 m3 kalamitného dreva) a Žilina (5 000 m3).
"Kalamita je rozptýlená, bude zložité odstraňova spadnuté stromy uprostred porastu. Odhad kalamitného dreva je zatiaľ len predbežný," povedal rozvojovo-technický riaditeľ Lesov SR, š. p., Ján Štefánik.
Veterné kalamity sú v období ostatných piatich rokov pomerne častým javom. V novembri 2004 pováľala víchrica v lesoch v správe štátneho podniku Lesy SR stromy v objeme 1,7 milióna m3 kalamitného dreva (za celé Slovensko to bolo viac ako 5 miliónov m3). V minulom roku na sklonku augusta sa následkom silného vetra ocitlo na zemi viac ako trištvrte milióna kubíkov kalamitnej drevnej hmoty.
Následky šarapatenia víchrice Emma odstránia lesníci do konca mája 2008. Vyzývajú návštevníkov lesa, aby sa v záujme ochrany zdravia radšej vyhli kalamitou postihnutým porastom. Vyvrátené a polámané stromy je nutné včas spracova, odstráni alebo inak asanova.
Ponechanie takto poškodených smrekov je zdrojom nekontrolovateľného šírenia podkôrneho hmyzu (lykožrút smrekový, lykožrút lesklý a podobne.).
"Nesúhlasné stanoviská orgánov štátnej správy životného prostredia na spracovanie kalamity z novembra 2004 v chránených územiach spôsobili vznik ohnísk a kalamitné premnoženie podkôrnych škodcov. Z týchto ohnísk sa lykožrút rozšíril do okolitých zdravých porastov a dnes sú týmito druhotnými škodcami ohrozené smrečiny na celom Slovensku," povedal hovorca Lesov SR Peter Gogola.
(tasr)