Prečo medvede v zime nespia? Platia zákony prírody
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Podtatranský kuriér včera uverejnil rozsiahly rozhovor s Ing. Dušanom Lukášikom, CSc. so zaujímavým titulkom: Zákony prírody ako kritérium pre posúdenie vzťahu zákonného a spravodlivého v praxi. „V našom poslednom rozhovore s Dušanom Lukášikom sme rozoberali jeho, podľa môjho názoru originálny prístup k stanoveniu hodnotového systému spoločnosti, systému, ktorý je hierarchicky usporiadaný, na vrchole ktorého stojí sloboda ako najvyššou hodnotou človeka,“ uviedol text jeho autor. Uverejňujeme link na celé interview a vyberáme z neho odpoveď na aktuálnu tému prerušeného zimného spánku medveďov.
Médiá okrem útoku medveďa na človeka priniesli aj informácie, podľa ktorých teplá zima spôsobuje, že medvede nespia a labzujú po krajine, čo dokumentujú videom, ako sa v blízkosti Ružomberka preháňajú po lese. Podobne vlani bolo vidno na snehu stopy po medveďoch. Čo sa stalo, že medvede nespia?
„Divím sa, že grantoví vedci neprišli s teóriou klimatických zmien ako univerzálnym argumentom, používaným na rozpad smrečín. Je to taká poľovnícka latina, či infantilná interpretácia ochranárov tvrdiť, že medveď nespí, lebo je teplá zima. Keď si ale naštuduješ fyziológiu medveďa, tak zistíš, že cicavce majú v sebe systém, ktorý pri prechode z exogénnej na endogénnu výživu organizmu, čo sa deje, keď sa medvede uložia na zimný spánok, organizmus cicavca vygeneruje na bunkovej úrovni enzým cholecystokinín, ktorý potláča fyziologický pocit hladu.
Zdravé bunky sa do 48 hodín prepnú do stavu, ktorý nazval Valter Longo „anti age“ stav. Je to stav, v ktorom bunku nie sú schopné napadnúť a vniknúť do nej vírusy, baktérie a v tomto stave veda zistila, že bunku nepoškodí ani chemoterapia a rádioterapia v príslušných liečebných režimoch. Dôležité je, že po spotrebovaní vytvorených zásob organizmom, cholecystokinín bunky prestanú produkovať a na úrovni organizmu sa objaví fyziologický pocit hladu.
Skús spať, keď ti trvalo škvrčí v bruchu. Je to hlad, čo prebudí medveďa a prinúti ho opustiť brloh a samozrejme si hľadať potravu. Tento systém vyvinula príroda a je vlastný každému cicavcovi včítane človeka. Opäť je to zákon prírody, ktorý umožňuje vysvetlenie týchto javov konzistentným spôsobom.“
Link na celý článok: Zákony prírody ako kritérium pre posúdenie vzťahu zákonného a spravodlivého v praxi - Podtatranský-kuriér.sk | Noviny Poprad a okolie (podtatransky-kurier.sk)