Pravda píše o nedostatku palivového dreva: Extrémny dopyt, stopercentný nárast ceny a žiadne zásoby
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Horiaci kozub či piecka sú takmer neoddeliteľnou súčasťou obrazu zimy. Podľa štatistík envirorezortu vykuruje kotlami a pieckami približne 350-tisíc slovenských domácností. Tento rok sa však romantika pri kozube, ako aj základný zdroj tepla pre ľudí po celej krajine dostávajú na hranicu únosnosti. Cena dreveného paliva totiž narástla o sto percent a lesníci, ako aj predajcovia hlásia extrémny dopyt. „Aktuálne už v podniku nemáme žiadne zásoby palivového dreva. To, čo sa priebežne vyrobí, sa okamžite predá,” hovorí Marína Debnárová, hovorkyňa štátneho podniku LESY SR v článku uverejnenom na portáli Pravda.sk.
Nedostatok palivového dreva vysvetľuje prudkým nárastom dopytu, ktorý vyvolal konflikt na Ukrajine. Hrozí tak, že chudobnejší budú kúriť, čím sa bude dať, teda neraz aj odpadom alebo vianočnými stromčekmi.
Pravda ďalej píše, že to potvrdzujú aj domácnosti. Janina rodina pochádza z Handlovej. „Susedia sa už o ničom inom nebavia. Len o tom, ako ušetriť. Otec kupoval drevo pred týždňom. Má rodinný dom, 110 štvorcových metrov, tri menšie spálne na poschodí a jednu obývačku, kuchyňu a kúpeľňu na prízemí. Kúri peletami a za päť ton, čo približne pokryje zásoby na zimu, zaplatil niečo vyše tisíc eur. Tento rok stojí len jedna tona 430 eur,” vyčísľuje. Spolu by tak zaplatil 2 150 eur, čo je o vyše tisíc eur viac.
Simona z obce Lúčky pri Ružomberku zas hovorí, že drevo si s rodinou zháňajú po vlastnej osi. „Chlapom v Bešeňovej, ktorí ho spracovávajú a predávajú, ostávajú z výroby „odpady“. Tie kupujeme za výrazne nižšiu cenu.” Za 10 metrov, ktoré vystačia na tri mesiace kúrenia, podľa Simony zaplatili pred rokom 200 eur. Tento rok platili o 50 eur viac. „K tým 10 metrom nám však vždy nejaké tie dva, tri prihodia, jediná náročná vec na tom je, že si ho musíme odviezť,” opisuje na portáli Pravda.sk. Dodáva však, že nižšia cena je aj kvôli typu dreva, teda mixu smrekoviny a inej dreviny. Keby kúpili bukovinu, ktorá je pevnejšia a horí dlhšie, za 10 metrov by aj v prípade odpadového dreva platili 400 eur.
Link na celý článok: