Pozor, kde zberáte lesné plody
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na hrebeňoch a svahoch slovenských hôr začínajú dozrieva čučoriedky a vďaka priaznivému počasiu aj rás huby. Je to pravidelný čas, kedy sa tieto miesta dostávajú do pozornosti zberačov lesných plodov.
ZBIERANIE LESNÝCH PLODOV V KALAMITNÝCH OBLASTIACH
Často pritom ignorujú fakt, že sa nachádzajú na chránenom území, na ktoré sa vzahuje zákon Ministerstva životného prostredia SR o ochrane prírody a krajiny. Ten zakazuje zbiera rastliny - vrátane lesných plodov - na územiach s tretím až piatym stupňom ochrany, akými sú národné parky, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, chránené areály atď.
Výnimkou sú len tri národné parky: Veľká Fatra, Slovenský raj a Slovenský kras, kde je na vyhradených miestach umožnený zber rastlín a ich plodov, ale len pre vlastnú spotrebu! / miesta sú uvedené v návštevných poriadkoch v informačných centrách, alebo na príslušnej správe parku /. Porušenie tohto zákona sa trestá finančnou pokutou a odobratím zberačského náradia.
Okrem toho obavy, či na danom území nevykonávali LESY SR, š.p. hnojenie alebo chemický zásah, zistia turisti a zberači pri vstupných cestách, kde sú umiestnené informačné tabule o dobe a charakteristike prípadného zásahu. Hnojenie ROKOSANOM je neškodné, plody však majú charakteristický „maštaľný“ zápach, čo prípadný kupec zistí jednoduchým ovoňaním.
Plody a hríby z chemicky asanovaného prostredia sú červené, pretože do chemického postreku FURY 10, ktorý sa bežne používa aj v poľnohospodárstve na ošetrenie zemiakov, hrachu, obilnín a repky, sa pridáva červené potravinárske farbivo. Táto chemická látka je oficiálne schválená ministerstvom pôdohospodárstva, podlieha prísnym kritériám EÚ, a zber lesných plodov sa na aplikovanom území odporúča až 28 dní po postreku / na upozorňujúcich informačných tabuliach sú dátum aplikácie, i 28-dňová ochranná lehota uvedené/.
FURY 10 EW sa cielene aplikuje len na kalamitných pracoviskách, do ktorých bol aj predtým pre nebezpečenstvo úrazu vstup zakázaný, a mimo vodných tokov. Snahou je eliminova podkôrnikový hmyz / lykožrúta/, ktorý od jari do jesene vyprodukuje aj tri generácie chrobákov, čo je oproti minulému roku viac ako 200%-ý nárast. Chemické asanácie sa realizovali na vybraných územiach Odštepných závodov Rimavská Sobota, Považská Bystrica, Čadca a Revúca, čiastočne by sa ešte malo strieka v OZ Námestovo a OZ Beňuš, a v OZ Liptovský Hrádok najmä na Lesných správach Malužiná, Čierny Váh a Liptovská Teplička- to všetko však v závislosti od počasia. Keďže chemický roztok sa aplikuje v predpísanej koncentrácii (0.5- 0,7%), nepredpokladajú sa pri náhodnej konzumácii postriekaných lesných plodov zdravotné komplikácie, maximálne mierne hnačky.
Skôr si treba uvedomi, že „hromadné nájazdy“ do hôr, s cieľom nazbiera čo najrýchlejšie a čo najviac lesných plodov, devastujú tieto rastliny v celých plochách, keďže im zberači tzv. hrabličkami poobtrhávajú všetky lístky. Nadmerná návštevnos má negatívny vplyv aj na ďalšie lokality so vzácnymi rastlinami. Okrem toho sú tieto lesné plody prirodzenou potravou vtákov a lesnej zveri – tie sa plašia, migrujú po okolí a občas i zaútočia na ľudské obydlia, v snahe nájs si náhradnú obživu / napr. medvede /.
Keďže naším spoločným a prioritným záujmom by mala by ochrana prírody a jej zachovanie pre budúce generácie, mali by sme rešpektova nielen práva ale aj povinnosti, ktoré z toho vyplývajú.
AFA