Poznámka: Zaujímavosti a jedinečnosti lesníckeho Považia
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Výročné zasadnutie Predstavenstva a Dozornej rady Slovenskej lesníckej komory sa konalo tento týždeň v účelovom zariadení lesnej pedagogiky a rekreácie Antonstál pri Nemšovej, ktoré spravuje Organizačná zložka (OZ) Považie, štátny podnik LESY SR so sídlom v Trenčíne. Pôvodný poľovnícky zámoček so štýlovo zariadenými priestormi a výbornou kuchyňou bol vydarenou voľbou organizátorov stretnutia.
Na úvod dostal možnosť prezentovať činnosť OZ Považie jej riaditeľ Ing. Róbert Kiš. Ukázalo sa, že lesníci tejto organizačnej zložky štátneho podniku LESY SR sa majú čím pochváliť. Stačí spomenúť niekoľko zaujímavých faktov.
OZ Považie hospodári na výmere 70 623 hektárov. Na území siedmich geomorfologických celkov sa nachádza osem lesných správ a štyri expedičné sklady. 37 percent dodávok drevnej hmoty je realizovaných priamo z odvozných miest.
Podiel listnatých drevín v lesných porastoch predstavuje 78 percent, prevažuje buk so 44 percentným zastúpením. Priemerná ročná výška ťažby je 360 000 kubíkov, na náhodnú ťažbu pripadá 27 000 kubíkov. Ročne putuje na pestovateľskú činnosť 1,2 mil. eur.
Štátni lesníci z OZ Považie obhospodarujú 10 poľovných revírov na cca 30 000 hektároch, čo je 47 percent výmery organizačnej zložky. Podľa slov Ing. Kiša je to dobrý signál pre les, pretože poľovníctvo by malo primárne fungovať ako služba lesu s dôrazom na jeho ochranu.
OZ Považie je výnimočné využívaním lovu lukom - ročne je komerčným spôsobom takto odlovených 120 kusov raticovej zveri. Ing. Kišš uviedol, že o tento spôsob lovu je extrémne veľký záujem.
Ďalšou raritou organizačnej zložky je výskyt trenčianskeho ekotypu smrekovca opadavého s plnodrevnými kmeňmi vysokej kvality, ktorý sa veľmi dobre predáva na aukciách dreva, pričom v Hornej Súči sa nachádza jediný semenný sad jedinečného ekotypu tejto dreviny na Slovensku.
Štátni lesníci z OZ Považie obhospodarujú aj jediný semenný sad jarabiny oskorušovej na Slovensku. Bol pripravovaný 17 rokov pre drevinu, ktorá je fenoménom Bielych Karpát. Veľmi dobre znáša sucho a je takisto žiadaná zákazníkmi na aukciách s drevom.
Ing. Kiš zdôraznil, že tunajší lesníci pripisujú veľký význam projektom vodozádržných opatrení v lesoch. Osobitne predstavil lokalitu Haluzickej tiesňavy pri Novom Meste nad Váhom, ktorá bola pôvodne zerodovaným prostredím.
Prof. Skatula tam v rokoch 1925 – 1927 zrealizoval projekt a jeho výsledkom je, že cieľavedomou ľudskou činnosťou sa podarilo premeniť túto lokalitu na hodnotný ekosystém. V súčasnosti je významným lesníckym miestom v 4. stupni ochrany prírody, ktorým ročne prejde 10 000 návštevníkov. „Zdedili sme po predkoch tento úspešný projekt zadržiavania vody v prírode a budeme v ich práci pokračovať,“ povedal Ing. Kiš.
Dodal, že účelové zariadenie lesnej pedagogiky a rekreácie a významné lesnícke miesto Antonstál pri Nemšovej v takomto rozsahu nikde inde na Slovensku nenájdeme. V jeho rozvoji chcú miestni lesníci pokračovať. Napríklad tým, že pripravujú v rámci V4 výmenné pobyty slovenských detí s deťmi z Česka, Maďarska a Poľska.
Jozef Marko