Poznámka: Slovensko, budíček!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Aktívne a odborné, trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, lesné hospodárstvo, vlastníci lesov a odborní lesní hospodári získali po rastúcej podpore obyvateľov slovenského vidieka, zatiaľ predovšetkým v horských a podhorských oblastiach, v ktorých si uvedomili nebezpečenstvo bezhlavého presadzovania bezzásahového režimu a zavádzania verejnosti o tom, ako príroda ponechaná na samovývoj priláka davy turistov, ďalšieho, pravdepodobne najmocnejšieho spojenca – poslancov Európskeho parlamentu a Európsku úniu ako celok.
Poslanci Európskeho parlamentu drvivou väčšinou včera vyjadrili jasne, zrozumiteľne a nespochybniteľne rozhodujúce posolstvo o tom, že lesy, odvetvia založené na lesoch a biohospodárstvo zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri dosahovaní cieľov európskeho ekologického riešenia a klimatickej neutrality do roku 2050.
Európsky parlament požaduje novú stratégiu Európskej únie v oblasti lesného hospodárstva, ktorá stavia na prístupe, zohľadňujúcom všetky hospodárske, sociálne a environmentálne aspekty hodnotového reťazca, založeného na lesoch. Ešte raz to treba zdôrazniť - všetky. To znamená to, čo opakujú lesníci do aleluja: trojuholník príroda – spoločnosť – ekonomika musí byť vyvážený a rovnostranný, ochrana prírody nemôže byť nadradená nad trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov!
Aký to kontrast s návrhom takzvaného plánu obnovy, ktorý po troch mesiacoch zákulisných príprav predložila súčasná vláda na Slovensku a nad ktorým krútia odborníci neveriacky hlavami! A nielen v lesnom hospodárstve. Vlastníci a obhospodarovatelia lesov neverili vlastným očiam, keď zistili, že pravdepodobne ešte stále neúmerne vplyvné mimovládky presadili do vládneho programu pomoci a ďalšieho rozvoja tejto krajiny strategické ciele, v ktorých starostlivosť o lesy, ich ochrana a obnova, prakticky absentujú. Samotní tvorcovia podkladov pre tvorbu tohto dokumentu za lesné hospodárstvo priznávajú, že do vládneho dokumentu sa z ich návrhov nedostala ani čiarka!
A tak neostáva iné, ako v kontexte obrovského rozdielu v prístupe k významu lesov a k trvalo udržateľnému obhospodarovaniu lesov medzi Európskou úniou a Slovenskou republikou povedať: Slovensko, budíček! Zobuďte sa, vážení slovenskí politici. Začnite konečne rozhodovať o našom lesnom bohatstve na základe odborných argumentov a vecných diskusií. A tak zodpovedne, ako to od vás Európska únia, a u nás na Slovensku najmä obyvatelia vidieka, očakávajú.
Jozef Marko