Poznámka: Riešenia pre adaptáciu lesov na zmenu klímy na Duchonke - aktívny lesnícky prístup a výsledky hovoria za všetko
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
LESY Slovenskej republiky, štátny podnik, organizačná zložka OZ Považie je zapojená do projektu v rámci programu spolupráce INTEREGG SK-CZ s názvom Prírode blízke riešenia pre adaptáciu lesov na zmenu klímy s realizáciou na Lesnej správe Duchonka. LESY SR oznámili, že na 21. novembra 2024 je pripravovaná prezenčná časť a o deň nato sa uskutoční vonkajšia časť konferencie.
Skúsenosti a výsledky práce vedúceho Lesnej správy Duchonka Ing. Dušana Mikuša sme v časopise LES & Letokruhy publikovali aj v tohtoročnom májovom vydaní, kedy sa o ne podelil s kolegami v Mestských lesoch Revúca. Pripomeňme si, že príroda si podľa jeho názoru za prvých dvadsať rokov veku mladého porastu vyberie a otestuje tie jedince, ktoré sú schopné sa najlepšie prispôsobiť suchu a teplu. Nevýhodu sucha a tepla majú teda lesníci využiť na test odolnosti nových generácií lesa. Aktívnym manažmentom do tohto procesu vo vyššom veku vstupuje aj lesník - rieši kvalitu, stabilitu, štruktúru a pestrosť, uviedol Ing. Mikuš.
„Mne jeden múdry riaditeľ ešte z čias socializmu povedal: Ak vidíš v systéme chybu vyskúšaj inú, lepšiu cestu. Ak sa ti potvrdí jej správnosť a si o nej presvedčený, zmeň doterajšie postupy! Ak ich nezmeníš, tak sa iba vezieš a vôbec si tu nemusel byť. Mal som a mám šťastie na dobrých riaditeľov. Jeden z nich mi povedal: Ak spoločnosť, príroda a najmä ekonomika nepotvrdí jemnejšie a prírode blízke hospodárenie v lesoch, tak stojí na vode. Mal pravdu, porovnať sa je správne. Príroda a spoločnosť ich potvrdzuje, ale ekonomika je reč čísiel.
Moja skúsenosť je taká, že v bukových porastoch s dlhodobým aplikovaním prírode blízkeho hospodárenia je v porovnaní okolitými subjektami podiel prirodzeného zmladenia takmer o 50% vyšší a dosahuje cca 90 percent. Vieme, koľko stojí hektár umelej obnovy a v programe starostlivosti o lesy bola na našej lesnej správe obnova 100 hektárov ročne. Ľahko si teda spočítame celkovú úsporu nákladov pri iba 10 hektároch umelej obnovy.
Náklady na celú pestovnú činnosť sú o dve eurá na kubík vyťaženej hmoty nižšie, podiel náhodnej ťažby je dlhodobo pod 10 percent a speňaženie vyťaženej drevnej hmoty je vyššie. Máme vysoké dodávky mimoriadne kvalitnej hmoty na dražby dreva. Myslím, že aktívny lesnícky prístup a výsledky hovoria za všetko. Dôležité čísla ekonomiky to potvrdzujú a neklamú,“ zhrnul svoje skúsenosti Ing. Mikuš.
Jozef Marko