Poznámka: Pri Košiciach spozorovali losa. Podľa odborníka je to pôvodná zver a do našej prírody patrí
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Los, ktorého policajti v januári spozorovali na rýchlostnej ceste neďaleko Košíc, prišiel pravdepodobne z pohraničnej oblasti s Poľskom. Pre TASR to uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s tým, že výskyt losa mokraďového nie je na území Slovenska bežný. Polícia na sociálnej sieti v uplynulých dňoch zverejnila video, ako los beží pri ceste vedľa oploteného poľa. Ako pre TASR uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, stalo sa tak 2. januára krátko pred 4.00 h na rýchlostnej ceste R4 v smere od Maďarska na Slovensko.
„Pravdepodobne sa k nám predmetný jedinec dostal z pohraničnej oblasti s Poľskom, keďže má Poľsko početnú populáciu losov a niektoré jedince v čase ruje môžu migrovať aj na veľké vzdialenosti a dostať sa až na Slovensko," uviedla ŠOP SR.
Štátni ochranári pripomenuli, že los je chráneným živočíchom a jeho spoločenská hodnota je stanovená na 3 000 eur. Ide o plachú jeleňovitú zver, pričom stret s losom vo voľnej prírode je zriedkavý a jeho správanie je porovnateľné s jeleňom lesným. „V prípade takéhoto stretnutia je dobré upovedomiť políciu a príslušnú správu chránenej krajinnej oblasti ŠOP SR alebo príslušnú správu národného parku," dodali na portáli Teraz.sk ochrancovia prírody.
V letnom dvojčísle časopisu LES & Letokruhy 2022 sme uverejnil rozhovor s autorom projektu, nazvanom Reštitúcia losa európskeho, lesníkom, poľovníkom a znalcom prírody Ing. Stanislavom Bystrianskym, ktorý nám o losoch okrem iného povedal: „Los je naša pôvodná zver. Vzdal som sa už toho, aby som neustále presviedčal niekoho, kto to nechce akceptovať a nemá záujem o informácie dokazujúce, že los patrí do slovenskej prírody. Našim projektom sme vyvrátili všetky fámy, dogmy a nepravdy o tom, ako los u nás nedokáže prežiť, pretože tu vraj nie sú hlboké, nerušené a odľahlé lesy. Naopak, môžem povedať, že los je smelé zviera a nemá problém žiť v kontakte s ľuďmi. Napríklad v Anchorage na Aljaške žije populácia asi 2 000 losov. Samozrejme, treba si uvedomiť, že nejde o typickú mestskú aglomeráciu.
Výskumy ukázali, že imprintné jedince, teda tie, ktoré sú zvyknuté na prítomnosť človeka, nie sú ani také agresívne ako býva srnčia, či jelenia zver. Skúsenosti s losmi, ktoré sa kvôli povodni sa dostali von zo zvernice podobne ako Maija, neobťažovali ľudí, neútočili na nich, hoci los Merg sa vo zvernici správal dominantne. Iste, je potrebné vedieť, ako sa má človek v ich prítomnosti správať a vtedy mu neublížia.
Los má na rozdiel od medveďa predútočné správanie, ježí dlhú srsť na krku, uši pritláča dozadu podobne ako kôň a takto dáva najavo, že zaútočí. Žiaľ, niekedy takéto správanie trvá veľmi krátko, takže sa nedá na to spoliehať. Mám ale aj takú skúsenosť, že samec losa pred útokom človeka chvíľu obchádza. Naučil som sa byť v kontakte s losmi veľmi opatrný.“
Jozef Marko