Poznámka: Pokyn na zákaz ťažby javora a jaseňa a krútenie hlavami praktických lesníkov
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (4)
V marci tohto roka dostali odštepné závody štátneho podniku LESY SR z generálneho riaditeľstva Pokyn na zákaz vykonávania obnovnej úmyselnej ťažby drevín javor a jaseň. Dokument sa elektronickou poštou rýchlo rozšíril nielen medzi súčasnými, ale aj bývalými dlhoročnými zamestnancami najväčšieho lesníckeho subjektu u nás. Možno aj preto, že viacerí aktívni a emeritní praktickí lesníci nad jeho obsahom iba nechápavo krútili hlavami.
Pokyn zakazuje vykonávanie obnovnej úmyselnej ťažby javora a jaseňa v závislosti od použitej technológie približovania a fázy obnovného rubu tak, že v prípade traktorových terénov platí zákaz bez ohľadu na fázu obnovného rubu a v prípade lanovkových terénov, bez možnosti použitia traktorovej technológie, platí zákaz v týchto prípadoch:
- ak ide o obnovný rub do fázy dorubu – presvetľovací zásah,
- ak je pri obnovnom rube vo fáze dorubu podiel celkového objemu drevín javor a jaseň väčší ako 20 % z objemu dreva vyznačeného na ťažbu na obnovnom prvku, pričom počet nevyťažených stromov javora a jaseňa sa nepočíta do minimálneho počtu stromov ponechaných na dožitie,
- v prípade stromov výberovej kvality platí zákaz bez ohľadu na realizovanú technológiu, fázu obnovného rubu a celkový objem drevín javor a jaseň na obnovnom prvku.
„Zakazuje sa obnovná úmyselná nadrozmerných listnatých stromov od hrúbkového stupňa 78 cm. Ak sa na obnovnom prvku nachádza viac ako 10 stromov od hrúbkového stupňa 78 cm, stromy nad tento počet možno vyťažiť.
Povinnosť ponechania živých stojacich stromov na dožitie v minimálnom počte 10 ks/ha na každom obnovnom prvku dodržať prednostne jedincami s najväčším priemerom d1,3 nachádzajúcimi sa na obnovnom prvku tak, aby boli ponechané stromy rovnomerne rozmiestnené na ploche obnovného prvku. Ak je to možné, ponechané stromy musia tvoriť minimálne dve tretiny.“
Toľko znenie pokynu, ktorý zamotal lesnícke hlavy napríklad tým, že raz je v dokumente kritériom zákazu ťažby ponechanie 10 stromov na hektár, raz zasa 10 stromov na obnovnom prvku. Národný štandard PEFC požaduje ponechanie spravidla 5 stromov a dočasný národný štandard FSC priemerne 5 stromov na hektár, pokyn prikazuje ponechať 10 stromov na hektár. Dokument prikazuje ponechať elitné stromy v porastoch na dožitie bez ekonomického efektu, pričom práve kmene javorov a jaseňov z takýchto stromov sa najčastejšie predávajú na aukciách cenných sortimentov, podieľajú sa na zaujímavom podiele tržieb za drevo a najmä podstatne zvyšujú priemerné speňaženie dreva.. V pokyne navyše chýba druhová špecifikácia javorov a platnosť trvania pokynu. A absentuje v ňom aspoň krátke vysvetlenie, prečo bol tento pokyn pripravený a rozposlaný lesníckej prevádzke.
Autor pokynu v mailovej komunikácii s kolegami, ktorí dokument konštruktívne pripomienkovali, prisľúbil úpravy pokynu. V takýchto prípadoch je však možné nedorozumeniam a rozporom jednoducho predísť. Stačí včas konzultovať zámer a obsah dokumentu so skúsenými praktickými lesníkmi, aby mal všetko, čo riadiaci akt takéhoto dosahu a významu má mať.
Jozef Marko
Komentárov
Je škoda, že LESmedium pred tým, ako zverejní takýto koment k odbornému usmerneniu nepreverí jeho zámer a obsah u tvorcu. Vzhľadom na moje súčasné postavenie mi v podstate ani neprislúcha nejako obhajovať toto usmernenie ale z profesného hľadiska mi to nedá. V článku sa uvádza, že dokument mal byť pred vydaním konzultovaný s praktickými lesníkmi. Môžem hodnoverne potvrdiť, že bol a autor Ing.Mičovský ml. v plnom rozsahu akceptoval názory praktických lesníkov. Nie je pravda, že by tam nebol uvedený časový rozsah zákazu ťažby cenných listnáčov. Je tam uvedený nasledovne - A. Zakazuje sa vykonávanie obnovnej úmyselnej ťažby drevín javor horský a jaseň štíhly v druhom a treťom kvartáli 2021, s výnimkou vlákninových sortimentov, v závislosti od použitej technológie približovania a fázy obnovného rubu nasledovne: Tiež zmysel by mal byť jasný pre každého praktického lesníka - cenné listnáče majú v tomto období výrazne nižšie ceny na trhu, takže toto opatrenie je hospodárne. Ponechanie stromov na dožitie v počte a parametroch má tiež zmysel a vysvetlenie umiestnenia a počtu podľa HS a formy je jednoznačné. To, že to nevedia prečítať a pochopiť praktický lesníci je pre mňa zarážajúce. Do budúcna by sa ponechávanie biotopových stromov v tomto počte mohlo stať štandardom pre PBHL. Považujem tento pokyn za zmysluplný a dobre napísaný a na to je telefón a mail, aby sa tí čo tomu nerozumejú spýtali tvorcu a nesnažili sa riešiť svoju neschopnosť pochopiť napísané cez médiá.
v reakcii na tvrdenia pána Apfela som dodatočne pripojil k článku prílohu so znením pokynu, o ktorom je napísaný tento článok.
Vytvorte si prosím sami názor na diskusný príspevok pána Apfela.
Ďakujem a prajem všetkým príjemný deň.
Zdravému, zelenému a vitálnemu lesu zdar!
Jozef Marko.
vzhľadom na to, že dokument, ktorý bol podpísaný a zaslaný na OZ sa výrazne líši od toho, ktorý som pripomienkoval sa musím ospravedlniť autorovi článku. Mal pravdu v značnej nejasnosti uvedeného dokumentu. Vzhľadom na to, že pôvodný podstatne obsažnejší dokument pripomienkovalo množstvo lesníckych praktikov, bol autor dokumentu upozornený na možné problémy a v nami upravenom dokumente boli tieto pripomienky pôvodne akceptované, ale vo výslednom dokumente neuplatnené. Je to škoda, takže ešte raz sa ospravedlňujem.
Apfel
vážim si Váš prístup a prajem všetko dobré.
Lesu zdar! Pozdravuje Jozef Marko.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.