Poznámka: Odpoveď Európskej komisie na sťažnosť slovenských vlastníkov lesov vyvoláva rozpaky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred mesiacom ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zaslala Európskej komisii stažnosť, v ktorej vyjadrila obavy, týkajúce sa znečistenia rieky Slaná v dôsledku úniku banských vôd z bývalého závodu SIDERIT Nižná Slaná. Upozornila na to, že denne sa dostáva 2,4 tony kalu, kontaminovaného ťažkými kovmi, do rieky a dolný tok rieky v lokalitách sústavy NATURA 2000 a územia európskeho významu SKUEV0398 Slaná a SKUEV3398 Slaná a Čremošná sú ohrozené. Podľa názoru ÚNIE Slovensko pripustilo zničenie týchto lokalít sústavy NATURA 2000, a tým porušilo článok 37 Charty základných práv Európskej únie.
Z Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie Európskej komisie v Bruseli dostali slovenskí vlastníci lesov odpoveď, z ktorej vyplýva, že znečistenie rieky spôsobené osobou/spoločnosťou ako také nepredstavuje porušenie právnych predpisov EÚ.
„Mohlo by ísť o porušenie, ak by Slovensko pripustilo alebo povolilo, aby bol kal vypúšťaný do rieky. Zdá sa, že to nie je tento prípad, keďže slovenské orgány túto nehodu riešia a plánujú nápravné opatrenia. Chcel by som Vás takisto informovať, že Komisia môže podniknúť kroky proti členskému štátu len vtedy, ak by ustanovenie vnútroštátneho práva nebolo v súlade s právom EÚ, alebo ak by existovala administratívna prax nesprávneho uplatňovania práva EÚ vnútroštátnymi orgánmi, ktorá má do určitej miery jednotný a všeobecný charakter. Preto by som Vám chcel odporučiť, aby ste túto situáciu riešili s vnútroštátnymi orgánmi a v prípade potreby podnikli kroky na vnútroštátnych súdoch,“ uvádza sa okrem iného v reakcie Európskej komisie.
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska prijala stanovisko Európskej komisie s veľkými rozpakmi. Je podľa nej dôkazom toho, ako si DG Enviro, teda Generálne riaditeľstvo pre životné prostredie, váži sústavu chránených území NATURA2000. Akoby na nej vôbec nezáležalo. Kto má teda z existencie takýchto chránených území, trebárs aj s mŕtvou riekou, prospech? Spoločnosť to asi nebude...
Jozef Marko