Poznámka: Ministerská stopka predaju prebytočného majetku vyvolala v štátnych lesoch rozpaky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátny podnik LESY SR pripravil z úrovne odštepných závodov a generálneho riaditeľstva návrh predaja prebytočného majetku. Pre jednotlivé nehnuteľnosti boli spracované znalecké posudky a pripravené návrhy kúpnopredajných zmlúv. Cieľom je, aby majetok, ktorý nedokážu udržiavať a zveľaďovať štátne lesy, prešiel do vlastníctva tých, ktorí to dokážu. V opačnom prípade bude ďalej chátrať, resp. doterajší status bude prekážkou na získanie ďalších finančných zdrojov na starostlivosť o takýto majetok.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR však návrh predaja prebytočného majetku vrátilo štátnemu podniku LESY SR na prehodnotenie s tým, že navrhované nehnuteľnosti majú ostať v maximálnej možnej miere vo vlastníctve štátnych lesov a že štátni lesníci majú zo správy tohto majetku dokonca vygenerovať zisk...
Toto neočakávané rozhodnutie vyvolalo v lesníckej prevádzke veľké rozpaky, pretože chátrajúce a neudržiavané pozemky, objekty a budovy, resp. prenajaté nehnuteľnosti v správe štátneho podniku, boli navrhnuté na predaj prebytočného majetku preto, že štátny podnik sa o ne dlhodobo nedokázal z viacerých dôvodov postarať.
Tieto dôvody sú celkom prosté. Core businessom, teda jadrom podnikania štátneho podniku LESY SR, je obnova a ochrana lesov. Lesníci nie sú ani chatári, ani farmári. A navyše, na to, aby mohli investovať do údržby, obnovy a modernizácie stoviek nehnuteľností v rámci celého Slovenska, museli by na to najskôr mať dostatok finančných prostriedkov. Ibaže iný príjem ako z lesa, ktorý musia takmer celý do lesa vrátiť, aby zabezpečili jeho trvalo udržateľné obhospodarovanie, jednoducho nemajú.
Problém má ešte jeden, nemenej dôležitý rozmer. Mnohé z nehnuteľností, ktoré boli navrhnuté do predaja prebytočného majetku, sú dlhodobo v prenájme tých, ktorí sa o ne starajú. Investovali do starostlivosti o tieto nehnuteľnosti veľa času, energie i vlastných peňazí. Je iba prirodzené, že chcú majetkovoprávne vzťahy k týmto nehnuteľnostiam usporiadať tak, aby to, čo štátne lesy nepotrebujú a nechcú sa o to starať, patrilo do ich vlastníctva.
Ich žiadosti takmer rok „stáli“ na ministertve, pretože sa najskôr čakalo na to, kým bude vytvorená komisia, ktorá sa nimi mala zaoberať. A keď už táto komisia konečne vznikla, nemohla riadne pracovať kvôli protipandemickým opatreniam. Po tom, ako pominuli a komisia mohla začať riešiť predaj prebytočného majetku, bol tento proces zastavený a vrátený na začiatok.
Praktickí lesníci nechápu, prečo si tí, ktorí sa pod takéto rozhodnutia podpísali myslia, že to, čo doteraz nešlo, zrazu pôjde a LESY SR budú schopné postarať sa o prebytočný majetok. Zaujímalo by nás, čo si myslíte vy, vážení čitatelia. Budeme radi, ak nám napíšete k tejto téme svoje názory a konkrétne skúsenosti.
Jozef Marko