Poznámka: Minister, ktorý mlčí
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Vo štvrtok 27. júla som na mailovú adresu kancelárie ministra životného prostredia Jána Budaja odoslal nasledujúci text: „Vážený pán minister, srdečne Vás pozdravujem z mesta pod Urpínom. Som šéfredaktorom lesníckeho časopisu LES & Letokruhy. Vnímam napäté vzťahy a nesúlad medzi názormi lesníckej a ochranárskej verejnosti. Domnievam sa, že do značnej miery vyplývajú z neochoty či neschopnosti oboch strán komunikovať. Preto som sa rozhodol poskytnúť priestor v našom časopise prezentácii Vašich názorov. Budem veľmi rád, keď prijmete túto ponuku ako výzvu vysvetliť Vaše kroky a rozhodnutie.
Možno nie všetky Vaše názory budú našimi čitateľmi prijaté s pochopením, ale iba z diskusie môžu vyjsť kvalitné riešenia problémov, ktoré sa v konečnom dôsledku týkajú všetkých obyvateľov našej krajiny. Tu sú otázky rozhovoru, ktorý by som s Vami rád uskutočnil. Jeho formu (osobné stretnutie, nahrávka a prepis s následnou autorizáciou alebo písomné spracovanie odpovedí) ponechávam na Vás.
- Na Európsky deň národných parkov, 24. mája 2021, postúpilo ministerstvo životného prostredia (MŽP) do legislatívneho procesu novelu zákona o ochrane prírody a krajiny týkajúcu sa prevedenia správy tých lesov vo vlastníctve štátu, ktoré sú v národných parkoch v 3., 4. a 5. stupni ochrany, pod správu Štátnej ochrany prírody SR (TS MŽP z 24.5.2021) . Čo vás nakoniec viedlo k tomu, že ste vzápätí v spolupráci s poslancami NR SR (TS MŽP zo 4.6.2021) predložili tieto legislatívne zmeny už 28.5.2021 ako návrh skupiny poslancov, pričom tento rozširuje prevod správy na všetky pozemky vo vlastníctve štátu, ktoré sa v celosti alebo sčasti nachádzajú v národných parkoch?
- Národné parky sú len jednou z ôsmich foriem chránených území spadajúcou pod územnú ochranu prírody. Ako a kedy chcete naplniť bod PVV: Vláda SR zabezpečí jednotnú správu chránených území pod MŽP SR?
- V apríli minulého roku ste sa s bývalým ministrom Jánom Mičovským dohodli na vytvorení stálej medzirezortnej komisie pre lesy (Veľkonočná dohoda o lesoch), kedy ste vyslovili presvedčenie že sa dá nájsť zhoda v pohľade lesníkov, ochranárov a drevárov, ktorej základom bude rešpekt k prírode a zdravej krajine. Prečopri tvorbe návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny a očakávaných sporných otázkach s ňou súvisiacich ste neiniciovali rokovanie tejto komisie, tak ako je to uvedené v PVV (Sporné otázky sa budú posudzovať spoločným expertnými skupinami lesníkov, ochranárov, krajinárov i ekonómov)?
- Sekcia rozpočtovej politiky MF v stanovisku k rozpočtovým dôsledkom návrhu novely zákona považuje za potrebné kvantifikovať predpokladané zvýšené vplyvy na rozpočet verejnej nielen na bežný rok, ale aj tri nasledujúce rozpočtové roky spolu s uvedením návrhu na úhradu týchto zvýšených výdavkov. Sú už pre medzirezortné pripomienkové konanie známe a pripravené výsledky analýzy efektivity, ekonomických, sociálnych a environmentálnych dopadov prevodu správy NP pod MŽP SR? Vedia občania, daňoví poplatníci, čo ich to bude stáť v porovnaní s terajším stavom?
- Je správne a voči ostatným vlastníkom lesov spravodlivé, keď správu štátnych pozemkov v NP bude vykonávať odborná organizácia (ŠOP), pre ktorú platia výnimky zo zákona o ochrane prírody a krajiny? Ako chce MŽP v týchto prípadoch zabezpečiť rovnocenné postavenie vlastníkom, ktorým bez ich súhlasu vyhlásil štát ich majetok za súčasť NP?
- Ako chce MŽP garantovať, že nedôjde k donútenému vyvlastňovaniu pôdy v chránených územiach, keď už malo snahu túto myšlienku presadiť v návrhu zákona o významných investíciách, ktorý ide do druhého čítania NR SR?
- Akým spôsobom chcete vykonať cielenú zonáciu NP zaradením najmenej 50 % rozlohy ich územia do 5. stupňa ochrany v súlade s medzinárodnými kritériami IUCN, keď najväčšie podiely výmery v dnešných národných parkoch (viac ako 70 %) sú v stupni ochrany 3, kde sa nepretržite niekoľko storočí lesy obhospodarujú, kde je veľký podiel človekom pozmenených lesných ekosystémov, ktoré bez prispenia nebudú schopné v krátkom čase dosiahnuť čo najprírodnejší stav a teda sa tam nedá ani vnímať nedotknutá príroda.
- Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 požaduje zachovať všetky lesy v dobrom zdravotnom stave, aby si zachovali svoju funkciu z hľadiska ochrany biodiverzity a klímy. Ako prispeje ponechanie 50 % (perspektívne 75 %) územia národných parkov v režime bezzásahovosti k naplneniu tohto cieľa?
- Vo verejných vystúpeniach často prezentujete názor, že lesy sú „továreň“ a lesníctvo „priemysel“ výroby dreva. Súhlasíte s tým, že moderné slovenské lesníctvo bolo, je a vždy musí byť „priemyslom“ výroby lesa a plánovite obhospodarované lesy musia ľudstvu trvalo a vyvážene poskytovať všetky ním požadované služby a produkty a všetky sú hodné mimoriadnej ochrany?
- Dá sa očakávať, že dôjde k naplneniu bodu PVV: Vláda SR zváži zlúčenie odborov starostlivosti o životné prostredia s pozemkovo-lesnými odbormi, a tým aj k vytvoreniu spoločného ústredného orgánu štátnej správy?
- Podľa Vás, kedy dozrie čas pre vypracovanie jednotného zákona o lesoch a ochrane prírody?
V pondelok 29. júla prišla nasledujúca odpoveď:
Dobrý deň, pán šéfredaktor,
ďakujeme za Vaše otázky, na odpovediach už pracujeme. Akonáhle budú schválené pánom ministrom, pošleme Vám ich.
S pozdravom Tlačové oddelenie MŽP SR
Napriek niekoľkým urgenciám odpovede dodnes neprišli. A zrejme ani neprídu. Pán minister nemá čas komunikovať, musí totiž transformovať národné parky.
Peter Gogola
Komentárov
Podľa mňa zase tendenčné a štvavé. Veď ste v tých otázkach vôbec nenastolili nové témy, snáď okrem už "oprašovanej" a to zlúčenia ministerstiev. Na všetko ostatné už predsa nejaká diskusia prebehla a opakovane na to reagoval aj Budaj ...
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.