Poznámka: Furmani a kone v lesoch potrebujú finančnú podporu, nie prázdne reči
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (2)
Keď sa jednal jeden furman o cene práce v lese s podnikateľom, pre ktorého pracoval v subdodávke pri spracovaní kalamity, poťažkal si, že mu po odpočítaní všetkých nákladov ostane zo zárobku na živobytie pre jeho päťčlennú rodinu a zaopatrenie štyroch koní na mesiac 300 eur, podnikateľ sa ho opýtal: „A čo, to vám nestačí?!“ To nemal robiť, pretože pohár trpezlivosti v chlapovi, navyknutom na tvrdú prácu lesného robotníka pretiekol a keby sa mu podnikateľ rýchlo neodpratal z cesty, určite by dostal, čo si zaslúžil. Ručne – stručne.
Takýto príbeh sa môže zopakovať kdekoľvek, pretože napriek verejným deklaráciám o podpore práce s koňmi v našich lesoch je pravda taká, že furmani a ich zverenci dostávajú väčšinou len odrobinky, teda dočisťovanie porastov po traktoroch. Nedostatočne zaplatená práca je najmä kvôli tomuto aspektu na vymretie, pretože mladí ľudia nebudú pracovať za almužnu v drsných klimatických a terénnych podmienkach a starať sa o svojho štvornohého, mocného a obratného „parťáka“ dvadsaťštyri hodín denne a sedem dní v týždni.
Pritom v tejto náročnej profesii, ktorej sa nedá naučiť v školských laviciach, lebo mladý adept musí odpozorovať jej grify a finesy priamo pri práci s koňom v lesnom poraste od skúseného harcovníka, je životne dôležitá kontinuita. Znamená to, že ak nezastavíme súčasný trend (podľa Zelenej správy 2020 klesol podiel ťažných zvierat na približovaní surového dreva z 5 % na zhruba 4 %) a finančne nepodchytíme kočišov, ktorí sa doteraz ešte nevzdali tejto roboty, tak táto profesia na Slovensku čoskoro zanikne.
Kompetentní by preto mali prestať rozprávať o význame koňa pri práci v lese obhospodarovanom takzvaným prírode blízkym spôsobom. Bez ďalších zbytočných rečí nastavme model finančnej podpory pre vlastníkov koní, vhodných na prácu v lese, ktorí si vďaka každodennej starostlivosti, výcviku a drine v horách zaslúžia, aby neživorili a nemuseli čoraz viac premýšľať o tom, že sa vzdajú profesie, ktorú potrebuje slovenský vidiek aj naše lesy.
Jozef Marko
Komentárov
M.Jasík
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.